Jone Randa har delt denne artikkelen med deg.

Jone Randa har delt denne artikkelen

Bli abonnent
DebattUdi

En irette­set­telse og en utvisning

Saken om Rukhsana Husseini føyer seg inn i rekken av historisk ondskap mot utsatte kvinner. Ikke noe argument kan motsi at det er tortur å skille en mor fra sine barn. Det er det absolutt verste du kan gjøre mot et menneske. Når vi leser dokumenter fra fordums hekseprosesser, kjenner vi at hårene reiser seg i nakken. Hvordan var det mulig?

Men hvordan er det mulig, i vår opplyste tid, å gjøre en slik barbarisk handling mot en mor? Hva er det å være «opplyst»?

En annen mor, som hadde landets høyeste tillit fra sine borgere, har akkurat fått en irettesettelse fra Stortinget. Kun en irettesettelse. På et blunk var hun tilgitt. Og flere andre i regjeringen har løyet og bedratt, men sitter ennå med gode jobber og høye lønninger. Ingen ble ført bort med makt fra sine barn og kastet ut av landet. Hvordan kan vi skryte av våre menneskerettigheter og samtidig utføre en slik hjerterå handling mot en gravid småbarnsmor?

«Det er tortur å skille en mor fra sine barn»

Man må forstå at å knuse et menneske på denne måten som Rukhsana nå skal knuses, den handlingen knuser oss alle.

«Elsk din næste, du kristen-sjæl. Træd ham ikke med jernskodd hæl, ligger han end i støvet. Alt som lever er underlagt kærlighedens gjenskapermakt. Bliver den bare prøvet.»

Det skrev Bjørnstjerne Bjørnson i 1860. Han kjempet for de undertrykte folk.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Debatt

Statsbudsjettet

Feiginger, MDG!

MDGs standhaftighet i budsjettforhandlingene var ikke sterkere enn at nedsettelse av en «omstillingskommisjon», som erstatter en annen kommisjon, var nok til å få superlativene fram i partiet. MDGs fanesak, en tydelig plan for utfasing av oljenæringen, er like mye i det blå som før forhandlingene. Et annet viktig punkt i MDGs program er havbunnen, utvinning og deponering. I budsjettforliket er det nei til gruvedrift på havbunnen i stortingsperioden. Det er vel ikke annet enn SV fikk gjennom i forrige stortingsperiode også. Nei, MDG, dette er for dårlig og skuffende. Jeg valgte i år å gå fra et langt liv på borgerlig side til MDG fordi jeg som fler og fler mener at norske politikere over en bred linje mangler klimasamvittighet og vilje til endringer – og at norsk olje og gass er en del av problemet. MDG påstår de er et blokk­uavhengig parti; at de før valget kunngjorde at de gikk inn for Jonas Gahr Støre som statsminister og et rødgrønt flertall på Stortinget for å unngå at Frp får makt, var noe jeg måtte ta med.

Nav

Nav-systemet trenger en storren­gjøring

Hanne Glemmestad stiller (25. november) mange betimelige spørsmål om det er mulig å lede Nav videre. Jeg var tidligere leder i Nav-systemet, og i 2010 ferdigstilte jeg en doktoravhandling om Nav-reformen. Oppgavens empiriske funn og resultater viste til flere forhold vel femten år tilbake som delvis kan forklare noe av bakgrunnen for dagens situasjon. Jeg beskrev blant annet dårlige forberedelser og opplæring, begrensede ressurser med stadige omstillinger i en oppsplittet og byråkratisk sentralt svakt ledet organisasjon, samt manglende intern kommunikasjon med rigid mål- og resultatstyring. De ansattes etatsbakgrunn preget fortsatt arbeidskulturen.

Ytre høyre

Vi bør være mye mer sjokkerte

Tommy Robinson, som egentlig heter Stephen Yaxley-Lennon, er ikke en marginal figur som tilfeldig har havnet i offentligheten. Han er en av de mest profilerte høyreekstreme aktivistene i Europa det siste tiåret. Han grunnla English Defence League (EDL), en gruppe kjent for voldelige demonstrasjoner, muslimfiendtlig propaganda og trakassering av minoriteter. Han er flere ganger dømt – for vold, bedrageri, bruk av falskt pass, for å ha trosset rettslige pålegg og for å ha publisert innhold som kan sette mennesker i fare. I 2021 ble han dømt for grov ærekrenkelse etter å ha spredt løgner om en syrisk gutt, noe som førte til massiv nettmobbing og trusler mot gutten og familien. Dette er mannen Document nå gir scene, plattform og forlag, ikke til tross for historikken hans, men på grunn av den. 9. desember får Oslo besøk av Robinson.