Kronikk

Ein exit-strategi for utnytting

Dagens strategi mot arbeidslivskriminalitet har ein vesentlig mangel: Ein trygg veg ut for utnytta arbeidstakarar.

illustrasjon: knut løvås, knutlvas@gmail.com illustrasjon: knut løvås, knutlvas@gmail.com

Ein viktig del av strategien mot arbeidslivskriminalitet (akrim) er retta mot «sentrale trugselaktørar». Kapasiteten til å drive akrim skal reduserast. Dette skal skje «ressursøkonomisk» ved at ein bruker dei mest effektive metodane. Det er mykje arbeid med å føre prov for retten for å få desse aktørane dømt, så ein prøver heller å hindre dei i å få jobbar, slå bedriftene konkurs, haldningskampanjar mot svart arbeid eller informasjon om arbeidslivet reglar retta mot utanlandske arbeidstakarar.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Cuba er rammet av den verste humanitære krisa på flere tiår. 65 år etter invasjonen av Grisebukta frykter mange kubanere at historien vil gjenta seg.

Norge må se seg om etter nye allianser. USAs sikker­hets­ga­ranti mister stadig trover­dighet, og de felles verdiene som lå til grunn for Nato, har forsvunnet.

Det globale ytre høyre er gode til å organisere seg. I dag samles endelig den globale venstre­si­den i Barcelona.