Reportasje

Støre går ikke god for krigsfrykt

Norge inngår sikkerhetsavtale med Ukraina og skal bruke mer på forsvar enn noensinne. Men Jonas Gahr Støre advarer mot å tro at Vladimir Putin planlegger nye kriger.

KRIG OG FRED I MÜNCHEN: – Jeg synes ofte det blir en litt for stor automatikk i å si at «nå er det krig, så hvor blir den neste krigen?», sier Jonas Gahr Støre under sikkerhetskonferansen i München. Foto: Javad Parsa, NTBKRIG OG FRED I MÜNCHEN: – Jeg synes ofte det blir en litt for stor automatikk i å si at «nå er det krig, så hvor blir den neste krigen?», sier Jonas Gahr Støre under sikkerhetskonferansen i München. Foto: Javad Parsa, NTB

Europeiske land som Norge trapper opp militær pengebruk og formaliserer langvarig støtte til et hardt presset Ukraina.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Russland

– Man må forhandle, også med diktatorer, sier den russiske journa­listen til Klasse­kam­pen

Ki

Hva ser inter­na­sjo­nale investorer som den største økonomiske trusselen? Den ameri­kanske KI-boomen.

Midtøsten

USAs ambassadør til Israel hevder at landet har bibelsk rett på store deler av Midtøsten. Han får støtte fra den israelske oppo­si­sjons­le­deren Yair Lapid. Israels naboer fordømmer utspillene.