Arbeidsliv

Industrien henger etter

Industriarbeiderne har hatt dårligst lønnsvekst de siste ti årene. Frontfagssjef Jørn Eggum gleder seg til lønnsoppgjøret.

Forventer økning: Fellesforbundet-leder Jørn Eggum, her ved en byggeplass i Oslo i 2022, forventer mer lønn til industriarbeiderne i årets lønnsoppgjør. Foto: Christopher OlssønForventer økning: Fellesforbundet-leder Jørn Eggum, her ved en byggeplass i Oslo i 2022, forventer mer lønn til industriarbeiderne i årets lønnsoppgjør. Foto: Christopher Olssøn

I oppkjøringen til årets lønnsoppgjør har det vært mye snakk om offentlig ansatte. Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund (YS) og Hovedorganisasjonen for universitets- og høyskoleutdannede (Unio) har ment at offentlig sektor må kunne få høyere ramme enn front­faget (industrien). Dette for å kompensere for at lønnsveksten i industrien ble høyere enn ventet i 2020–2022.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Forsvar

Forsvars­in­du­strien ruster opp i Asker, men Natur­vern­for­bundet anklager kommunen for hemme­lig­hold. Naturen blir den store taperen, ifølge Håvard Kilhavn.

Ud-granskingen

UD-topp vil ha slutt på at diplomater velger hverandre til presti­sje­stil­linger

Økonomi

Kommunen går 519 millioner i pluss, men beboere får ikke dusje