Bøker

Øyner fortsatt håp for pocketboka

Er det svenske pocket­eventyret over? Nei, mener Per I. Gedin, som tror formatet kan bremse lydbokas frammarsj.

VETERAN: Per I. Gedin, som stiftet det svenske forlaget Månpocket i 1980, liker dårlig at den hellige «hundrekronersgrensa» nå er brutt. Pocketformatet er svært prissensitivt, sier han. Foto: Oscar Olsson, TT/NTBVETERAN: Per I. Gedin, som stiftet det svenske forlaget Månpocket i 1980, liker dårlig at den hellige «hundrekronersgrensa» nå er brutt. Pocketformatet er svært prissensitivt, sier han. Foto: Oscar Olsson, TT/NTB

– Jeg var bestemt som tusan på at vi skulle ha pocketbøker, sier den tidligere forleggeren Per I. Gedin på telefon fra Stockholm.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Ved en tilfel­dighet ble et 1600-talls stilleben av Clara Peeters oppdaget i Nasjo­nal­mu­seets magasin. – Jeg turte ikke si det høyt, forteller kurator Cynthia Osiecki.

Bøker

Håkon Kol­mann­skog går fra Samlaget til landets største forlag. Der lover han å utgi skarpe debatt­bøker – og bøker om strikking.

Medier

300 franske aviser krever KI-kom­pen­sasjon fra Google. Forsker mener Europa kan lære av Frankrike.