ReportasjeSamefolkets dag

Presidenten om et turbulent år

Sametingets president Silje Karine Muotka kan se tilbake på et innholdsrikt år, når hun i dag skal feire samefolkets dag.

Oppgjør: Sametingets president Silje Karine Muotka (Norske Samers Riksforbund, NSR) håper alle, og ikke kun det samiske samfunnet, nå vil ta et oppgjør med fornorskingen. Her fra et besøk på Hell i Trøndelag nylig. Oppgjør: Sametingets president Silje Karine Muotka (Norske Samers Riksforbund, NSR) håper alle, og ikke kun det samiske samfunnet, nå vil ta et oppgjør med fornorskingen. Her fra et besøk på Hell i Trøndelag nylig.

I nær fire døgn satt samiske ungdommer i resepsjonen til Energidepartementet før de til slutt til slutt ble båret ut av uniformert politiet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Forskning

Forsvaret går sammen med sivile forskere i en ny stor­sat­sing for å undersøke hvordan klimakrisa påvirker forsvaret av Norge.

Skole

Frp har støttet de 238 ekstra skole­ti­mene Oslo pålegger elevene i barne­sko­len. Nå åpner de for å snu og kan sikre flertall for å fjerne de ekstra timene.

Surrogati

Venstre­sida sier tydelig nei til surrogati i Norge. Men partiene blir utfordret av sine egne.