Bøker

Sier bokloven gir engelsk fortrinn

Bokloven kan åpne for en flom av engelskspråklige bøker i det norske markedet, mener forlagssjef Alexander Even Henriksen.

Bokflom: Salget av engelskspråklige bøker øker. Alexander Even Henriksen, direktør i forlaget Bonnier, mener at bøker på engelsk nå utgjør en så stor del av det norske bokmarkedet at vi er nødt til å ta det på alvor. Foto: Sigve Bremer MejdalBokflom: Salget av engelskspråklige bøker øker. Alexander Even Henriksen, direktør i forlaget Bonnier, mener at bøker på engelsk nå utgjør en så stor del av det norske bokmarkedet at vi er nødt til å ta det på alvor. Foto: Sigve Bremer Mejdal

– Det er helt åpenbart at den jevne norske bokkjøper er blitt mer kompetent i engelsk, sier Alexander Even Henriksen i forlaget Bonnier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Lettleste barne- og ungdoms­bøker har for lav status, mener to forfattere. De vil ha mer søkelys på bøkene som pirrer lesegleden.

Arkitektur

Moder­nismen kan ikke klandres for at den er blitt misbrukt av byggherrer, mener arkitekt Knut Folstad.

Arkitektur

Moder­nismen misbrukes i kommer­sia­lismens navn, hevder arkitekt Pål Biørnstad.