På tampen

Purisme og politikk

Å slåss mot fremmedord er én ting, fremmedfrykt er noe annet. Eller?

POTSDAM: Tusener har tatt til gatene etter at mediene avslørte detaljer fra det hemmelige førjulsmøtet til tyske høyreekstremister. Foto: Sebastian Christoph Gollnow, AP/NTBPOTSDAM: Tusener har tatt til gatene etter at mediene avslørte detaljer fra det hemmelige førjulsmøtet til tyske høyreekstremister. Foto: Sebastian Christoph Gollnow, AP/NTB

Høsten 1889 ble en usedvanlig konkurranse utlyst i Düsseldorf: Byens tobakksfabrikant var lei av å markedsføre produktene sine under et fremmedord – «sigar» var tjuvlånt fra mayaspråkene, via det spanske cigarro – og utlovte premie til den som kunne komme opp med et rottysk alternativ.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

I kulissene

Det var reine for­buds­tida da Natio­nal­theatret startet leseprø­vene til sin kommende oppsetning av «Fruen fra havet».

Bøker

Klasse­kam­pen besøkte Bonnier, den svenske forlag­skjempen som kan sluke Aschehoug.

Bøker

Forlaget har 19 millioner kroner i gjeld. Nå kan det bli solgt til Vigmostad & Bjørke – for én krone.