Essay

He ain’t heavy

Hva kan Astrid Lindgrens historier gi oss i vår tid? Kanskje en erfaring: Han er broren min, og jeg bærer ham. Han er ikke tung å bære.

Hold fast: Forfatteren Astrid Lindgren besøkte filmsettet under filmingen av Brødrene Løvehjerte i 1976. Her holder hun et godt tak rundt skuespillerne i filmen, til venstre Lars Söderdahl, som spilte Kavring, og Jonathan, gestaltet av Staffan Götestam til høyre. Foto: Göran Strandberg, NTBHold fast: Forfatteren Astrid Lindgren besøkte filmsettet under filmingen av Brødrene Løvehjerte i 1976. Her holder hun et godt tak rundt skuespillerne i filmen, til venstre Lars Söderdahl, som spilte Kavring, og Jonathan, gestaltet av Staffan Götestam til høyre. Foto: Göran Strandberg, NTB

Nå vil jeg fortelle om to brødre. Jonatan og Skorpan, eller Kavring, som han heter på norsk, er det jeg vil fortelle om, de to guttene i Astrid Lindgrens roman «Brødrene Løvehjerte» (1973).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Etter å ha reist kloden rundt i bøkene sine har Morten A. Strøksnes vendt hjem til verdens­po­li­tikken i Sør-Varanger.

Nordisk råd

Korleis språket ser ut, og kva det er i stand til å gjere, er to ulike ting.

Kommentar

BLA tar tida på pulsen – også når avisa er forsinket.