Historie

Sier nei til tilbakeføring av kulturskatt

Kulturdepartementet har bestemt at tre antikke mynter fra Afghanistan skal selges på det åpne markedet. Kulturhistorisk museum er kritisk til avgjørelsen.

Høy historisk verdi: Tre baktriske mynter fra antikken befinner seg på Kulturhistorisk museum i Oslo – men nå skal de selges på auksjon. Foto: Kulturhistorisk museumHøy historisk verdi: Tre baktriske mynter fra antikken befinner seg på Kulturhistorisk museum i Oslo – men nå skal de selges på auksjon. Foto: Kulturhistorisk museum

– Vi synes, for å si det mildt, at det er uheldig at norske myndigheter abdiserer sånn i disse sakene, sier Håkon Roland, professor i arkeologi og numismatikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

Hva er egentlig greia med nordmenn og spel?

Over sofaen

En Verdens­teat­ret-skisse pryder stua til Kristian Seltun. Men han forsøkte ikke å redde det nå nedlagte kompaniet.

Kulturuka

En ode til ordspillet.