Anmeldelse

Eksistensiell sprengkraft

Atomvåpenets vanvittige destruksjonskraft er ute av sinn for de fleste. To danske forfattere viser med overbevisning hvorfor vi bør kjenne historien.

Trinitytesten: Tolv sekunder etter prøvesprengingen av den aller første atombomben, i ørkenen i New Mexico 16. juli 1945, ble dette fotografiet tatt. Foto: NTBTrinitytesten: Tolv sekunder etter prøvesprengingen av den aller første atombomben, i ørkenen i New Mexico 16. juli 1945, ble dette fotografiet tatt. Foto: NTB

Casper Andersen og Henry Nielsen

Fem på tolv – en global historie om atomvåpen

Sakprosa

Oversatt av Svein Sjøberg

Dreyer 2023, 330 sider

Det er en del ting de fleste av oss fortrenger i hverdagen. For eksempel at det siden 1960-tallet har vært nok atombomber i verden til å tilintetgjøre hele den menneskelige sivilisasjonen. Boka «Fem på tolv. En global historie om atomvåpen», er Casper Andersen og Henry Nielsen sin fortelling om hvorfor det ble sånn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Intervju

Omsider har Kjartan Fløgstad skrive om seg og sitt. Det har blitt eit kollektivt portrett av indu­stri­sam­funnet han vaks opp i.

Vår egen navle

Tale til Bokma­ga­sinet i anledning 20-årsdagen.

Nordisk råd

Bokmässan i Göteborg var prega av to valdsame hendingar.