Villaks

Fredssenter koples inn i laksekonflikt

Laksefisket i Tanaelva skaper splid. Nå skal Nansen Fredssenter hjelpe partene å snakke sammen.

Monument: Den nye brua over Tanaelva ved Tana bru er blitt et landemerke. Lokalt kalles den også «bridge over troubled water». I tre år har laksefisket vært forbudt. Konflikten er fastlåst og omfattende. Foto: Ole Magnus RappMonument: Den nye brua over Tanaelva ved Tana bru er blitt et landemerke. Lokalt kalles den også «bridge over troubled water». I tre år har laksefisket vært forbudt. Konflikten er fastlåst og omfattende. Foto: Ole Magnus Rapp

De tre siste sesongene har det vært full stans i laksefisket i Tana. Vassdraget er et av verdens viktigste for den atlantiske villaksstammen. Men bestanden er sterkt redusert, og Miljødirektoratet har innført full stans, til store lokale protester.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Samfunns­økonom Olav Slettebø er enig med LOs sjeføkonom i at rente­he­ving er en dårlig idé for forut­sig­bar­heten i norsk økonomi.

Politikk

LO-topp Chris­to­pher Beckham mener Sps bud­sjett­brudd i diesel­po­li­tikken viser behovet for en samar­beids­av­tale.

Reportasje

Påska er ei tid for å le djevelen like opp i ansiktet.