Villaks

Fredssenter koples inn i laksekonflikt

Laksefisket i Tanaelva skaper splid. Nå skal Nansen Fredssenter hjelpe partene å snakke sammen.

Monument: Den nye brua over Tanaelva ved Tana bru er blitt et landemerke. Lokalt kalles den også «bridge over troubled water». I tre år har laksefisket vært forbudt. Konflikten er fastlåst og omfattende. Foto: Ole Magnus RappMonument: Den nye brua over Tanaelva ved Tana bru er blitt et landemerke. Lokalt kalles den også «bridge over troubled water». I tre år har laksefisket vært forbudt. Konflikten er fastlåst og omfattende. Foto: Ole Magnus Rapp

De tre siste sesongene har det vært full stans i laksefisket i Tana. Vassdraget er et av verdens viktigste for den atlantiske villaksstammen. Men bestanden er sterkt redusert, og Miljødirektoratet har innført full stans, til store lokale protester.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

Norges oljepo­litikk påvirker en hel verden. «Det er vår plikt å kjempe for alle som lider», sier Greta Thunberg.

Arbeidsliv

Flere har fått fast jobb etter at beman­nings­sel­skaper ble forbudt i bygge­bran­sjen i Oslo, viser fersk rapport. Fagfor­enin­gene advarer om at høyresida vil ha frislipp hvis de vinner valget.

Nav

Flere ganger fikk kreft­over­le­vende og uføre Juli Marie Bernadotte-Nordenstam forsik­ringer fra Nav om at hun hadde krav på ytelsene hun fikk. Året etter kom sjokk­be­skjeden: «Vår beregning viser at du har fått 9831 kroner for mye utbetalt».