Økonomi

Avgiftsmell i 2024

De kommunale avgiftene folk betaler for vann, avløp og søppelhåndtering, økte med over 12 prosent i 2023. Det skal bli enda dyrere i år.

Blir dyrere: I mørket tømmes søpla i hovedstaden. De kommunale avgiftene vi må betale for helt nødvendige ting som vann, avløp og søppelhåndtering, skjøt i været i fjor. I 2024 blir det nytt avgiftshopp. Foto: Anniken C. MohrBlir dyrere: I mørket tømmes søpla i hovedstaden. De kommunale avgiftene vi må betale for helt nødvendige ting som vann, avløp og søppelhåndtering, skjøt i været i fjor. I 2024 blir det nytt avgiftshopp. Foto: Anniken C. Mohr

Dyr mat og økte renter fikk mye oppmerksomhet i fjor. En annen utgift som har økt dramatisk, får mindre oppmerksomhet: Nødvendige tjenester som søppeltømming, avløp og vann ble langt dyrere i fjor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kongens død

Stavanger let 100 flagg­sten­ger stå nakne. Etter reaksjonar frå folk og folkevalde, valde kommunen å snu.

Barnevern

Allerede i 2024 avdekket tilsyn lovbrudd på Be­viss­tungs barneverns­institusjon. I august i år bodde fortsatt barn på insti­tu­sjonen.

Reportasje

Pumpe­pri­sen sprett i vêret. Konkurranse­tilsynet meiner at konkur­ransen mellom bensin­sta­sjo­nane er for svak.