Leder

Kommunestrid

Om tre uker skal innbyggerne i Søgne og Songdalen stemme over om de skal forbli i storkommunen Kristiansand eller gjenoppstå som egne kommuner. Akkurat nå tyder målingene på at det blir flertall for å opprettholde dagens Kristiansand, men svaret på det får vi i begynnelsen av februar. Kommunestriden på Sørlandet har en helt spesiell forhistorie ettersom Søgne og Songdalen ble tvangsinnlemmet etter et stortingsvedtak som bygde på feilaktige premisser. I saksutredningen ble det konkludert med at to av tre kommunestyrer var for sammenslåing, mens det bare var ett. Hadde det vært riktig framstilt, ville ikke stortingsflertallet ha brukt tvang. Det er denne feilen som nå rettes opp.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Uverdige kutt for uføre

Kutt i uføretrygda under rusbehandling tvinger mange uføre til å avslutte behandlingen før den er ferdig, meldte NRK i helga. Kanalen intervjuet uføre Kjell Robin (36), som to ganger har gått i behandling for å få kontroll over alkoholproblemene. Begge ganger har han avsluttet behandlingen på grunn av økonomiske problemer. Årsaken er at Nav kutter uføretrygda til pasienter i rusbehandling til en brøkdel når behandling på institusjon trekker ut i tid. Måneden pasientene legges inn, og de tre påfølgende månedene, får de full uføretrygd. Deretter kuttes trygda med svimlende 86 prosent.

Det store vi

«Jeg? Nei. Ikke jeg. Vi! – Det store vi.» Ordene som avslutter Helge Krogs skuespill fra 1917 med nettopp den tittelen, ligger nå som et teppe av konfetti over landet. Etter 28 år har Norges herre­landslag igjen slått Brasil 2–1 i VM i fotball, og den nasjonale euforien vil ingen ende ta. Det store vi er åpent for alle. Det var akkurat sånn det skulle skje. Det var meningen at Patrick Berg skulle lempe inn et mål to og et halvt minutt inn i kampen og få det annullert – så Norge skulle få kjenne på at det var mulig å skåre mot Brasil.

Frp mot nye høyder

Det fantes lenge en seiglivet myte om at Høyre alltid ville være det ledende partiet på borgerlig side i Norge. Frp kunne snike seg forbi på målingene, ble det sagt, men det var en anomali. Når det politiske systemet befant seg i likevekt, ville Høyre alltid være suverent. I dag kan ingen lenger akseptere den historiefortellingen. I tre av de siste seks stortingvalgene har Frp blitt største parti på blå side, og på målingene er Sylvi Listhaug & Co. dobbelt så store som lillebror Høyre.