IntervjuCanada

Kvinners liv ble kolonisert

Jenter rammes annerledes av kolonialismen. Det vil urfolks­aktivist Cherry Smiley at feminister skal forstå.

MINNES: Markering i Montreal 30. september, minnedagen for urfolksbarn som ble ofre for Canadas internatskolesystem. «Hvert barn teller; en aksjonsdag for sannhet og forsoning», var dagens motto. Foto: ANDREJ IVANOV, AFP/NTBMINNES: Markering i Montreal 30. september, minnedagen for urfolksbarn som ble ofre for Canadas internatskolesystem. «Hvert barn teller; en aksjonsdag for sannhet og forsoning», var dagens motto. Foto: ANDREJ IVANOV, AFP/NTB

De siste årene har det vært mye bråk rundt behandlingen av urfolk i Canada.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Brasil

Brasils tidligere president Jair Bolsonaro ble dømt til 27 år i fengsel. Det er et veiskille for landet, sier brasi­li­anske Larissa Avelar.

Analyse

Fransk­men­nene er svært skeptiske til «Macrons klon».

Gaza

Franciszek Ster­czew­ski er parla­men­ta­riker for Polens Israel-vennlige regje­rings­parti. Nå er han med på Gaza-flotiljen som vil bryte Israels blokade.