IntervjuCanada

Kvinners liv ble kolonisert

Jenter rammes annerledes av kolonialismen. Det vil urfolks­aktivist Cherry Smiley at feminister skal forstå.

MINNES: Markering i Montreal 30. september, minnedagen for urfolksbarn som ble ofre for Canadas internatskolesystem. «Hvert barn teller; en aksjonsdag for sannhet og forsoning», var dagens motto. Foto: ANDREJ IVANOV, AFP/NTBMINNES: Markering i Montreal 30. september, minnedagen for urfolksbarn som ble ofre for Canadas internatskolesystem. «Hvert barn teller; en aksjonsdag for sannhet og forsoning», var dagens motto. Foto: ANDREJ IVANOV, AFP/NTB

De siste årene har det vært mye bråk rundt behandlingen av urfolk i Canada.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Krigen i midtøsten

Krigen i Iran avkler Europas sårbarhet, mener den tyske økonomen Wolfgang Münchau. Ifølge ham krever løsningen et oppgjør med velferds­staten.

Israel og palestina

Israels lov om dødsstraff for pale­sti­nere er et uttrykk for et apart­heid­re­gime, sier menneske­rettighetsaktivister.

Iran-krigen

Verden har enda ikke innsett hvor alvorlige de globale konse­kven­sene av Iran-krigen er, sier økonom Gregor Semieniuk.