IntervjuCanada

Kvinners liv ble kolonisert

Jenter rammes annerledes av kolonialismen. Det vil urfolks­aktivist Cherry Smiley at feminister skal forstå.

MINNES: Markering i Montreal 30. september, minnedagen for urfolksbarn som ble ofre for Canadas internatskolesystem. «Hvert barn teller; en aksjonsdag for sannhet og forsoning», var dagens motto. Foto: ANDREJ IVANOV, AFP/NTBMINNES: Markering i Montreal 30. september, minnedagen for urfolksbarn som ble ofre for Canadas internatskolesystem. «Hvert barn teller; en aksjonsdag for sannhet og forsoning», var dagens motto. Foto: ANDREJ IVANOV, AFP/NTB

De siste årene har det vært mye bråk rundt behandlingen av urfolk i Canada.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Cuba

Den kubansk-­ame­ri­kanske pro­fes­soren Lillian Guerra mener Donald Trump og Marco Rubio ikke aner hva de driver med på Cuba.

Midtøsten

Norsk-ledet selskapet inngår milli­ard­kon­trakt rett utenfor Gaza.

Gaza

Flere tusen pale­sti­nere i Egypt venter på tillatelse til å dra hjem til Gaza. – Hadde jeg visst at Israel ville nekte meg å dra tilbake, så ville jeg aldri reist ut, sier Hanan Skaik.