Rødehavet

Mener Norge kan mekle

Norge sender offiserer til en marinestyrke i Rødehavet. Vi bør heller satse på dialog, sier Jemen-ekspert Stig Jarle Hansen.

TAR GREP: Medlemmer av Houthi-tilknyttede sikkerhetsstyrker i hovedstaden Sanaa ser på at tusenvis av jemenitter demonstrerer i solidaritet med palestinerne på Gaza-stripa. FOTO: MOHAMMED HUWAIS, AFP/NTBTAR GREP: Medlemmer av Houthi-tilknyttede sikkerhetsstyrker i hovedstaden Sanaa ser på at tusenvis av jemenitter demonstrerer i solidaritet med palestinerne på Gaza-stripa. FOTO: MOHAMMED HUWAIS, AFP/NTB

Norge skal sende ti stabsoffiserer til en patruljeringsstyrke som skal beskytte kommersiell skipstrafikk i Rødehavet og Adenbukta. Det meldte utenriksdepartementet i en pressemelding mandag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Jemen-krigen

Houthi-militsen angriper flyplasser i Saudi-Arabia, som har bedt om hjelp fra allierte i regionen. Samtidig raser krigen videre i Jemen.

Intervju

Å anklage venstre­sida for å være antise­mit­tiske er en måte å gi samarbeid med ytre høyre legi­ti­mitet på, mener Jacobin-redaktør David Broder.

Analyse

USA bruker sin kontroll over Iraks oljeinn­tekter til å presse landets regjering til å føye seg etter sine krav.