Vindkraft

Håper på snarleg løysing

Terje Haugen er glad for at Sør-Fosen-saka endeleg er over. Men i nord gir dei seg ikkje før vindturbinane på det viktigaste beitet er rive.

Krev riving i nord: Leiar i Fosen reinbeitedistrikt, Terje Haugen, framfor turbinar frå Roan vindpark i 2021. Foto: Ole Martin Wold, NTBKrev riving i nord: Leiar i Fosen reinbeitedistrikt, Terje Haugen, framfor turbinar frå Roan vindpark i 2021. Foto: Ole Martin Wold, NTB

Etter mange år med konflikt kunne Sør-Fosen sijte måndag endeleg sette punktum. Vindkraftselskapet Fosen DA får halde fram med drifta, og skal legge til rette for tilleggsareal av vinterbeite, i tillegg til ein kompensasjon på 7 millionar kroner i året, ut konsesjonstida på 25 år.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnevern

Staten ble varslet. To barn bor fortsatt på insti­tusjon med krim-kopling.

Arbeidsliv

LO-toppene vil endre AFP-ordningen, som sikrer solid tilleggs­pensjon for mange arbeidere. Men først må de overbevise egne medlemmer, og så NHO.

Energi

Danskene vraker førstemann til mølla-prinsippet og tar politisk kontroll over hvem som får tilgang til strøm­net­tet. Se og lær, sier Rødt til regje­ringen.