Bøker

Vil ikke hoppe for forlags­bransjen

Avisene har gode grunner til å være langsomme med anmelderiet, mener Bernhard Ellefsen i Morgenbladet.

BLIR SITTENDE: Morgenbladets Bernhard Ellefsen er ikke enig med Gyldendal-redaktør Arne Borge i at avisene bør anmelde bøker raskere. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØNBLIR SITTENDE: Morgenbladets Bernhard Ellefsen er ikke enig med Gyldendal-redaktør Arne Borge i at avisene bør anmelde bøker raskere. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN

– Det er et litt merkelig utspill fra en forlegger når forlagene selv velger å utgi så mange bøker i en konsentrert periode. Om vi skulle fulgt Arne Borges oppfordring, ville vi alle ropt i munnen på hverandre i noen uker under bokhøsten og ellers sittet og drukket kaffe resten av året.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

På tampen

Lille­bro­ren til Formel 1-legenden skal gifte seg. Med en høyre­eks­tre­mist. Koselig,

Kunst

I sin samtid ble Asta Nørregaard ned-­latende omtalt som «mote­ma­ler­inne». I en ny utstilling snur Nasjo­nal­mu­seet det til noe positivt.

Bøker

Å avslå Helene Uris roman fra innkjøps­ord­ningen av litterære årsaker, er me­nings­løst, ifølge anmelder Ingvild Bræin.