Klimatoppmøtet

Ny lobby­is­t­rekord

På klimatopp­møtet er det flere fossillobbyister enn det er delegater fra verdens ti mest klimautsatte land til sammen.

SMELTEDIGEL: En dresskledd mann spaserer over en plass på Cop28 i Dubai, blant palmer og all verdens flagg. FOTO: Peter Dejong, AP/NTBSMELTEDIGEL: En dresskledd mann spaserer over en plass på Cop28 i Dubai, blant palmer og all verdens flagg. FOTO: Peter Dejong, AP/NTB

Minst 2456 fossillobbyister er akkreditert til klimatopp­møtet Cop28 i Dubai. Det er sju ganger så mange som det er offisielle representanter for urfolksgrupper. Det er også 947 flere enn delegatene fra de ti landene i verden som er mest sårbare i møte med klimaendringene, til sammen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran-krigen

USA presser golfsta­tene til å velge side. Det kan undergrave USAs dominans i regionen, mener flere analy­ti­kere.

Kommentar

En gruve­ulyk­ke har satt søkelyset på ekstreme arbeids­forhold i Kinas kullin­du­stri.

Reportasje

Én sitter fengslet i New York, en annen sitter på lånt tid i Caracas. En tredje er i eksil, og den fjerde «presi­denten» i Venezuela heter Donald Trump.