Klimatoppmøtet

Ny lobby­is­t­rekord

På klimatopp­møtet er det flere fossillobbyister enn det er delegater fra verdens ti mest klimautsatte land til sammen.

SMELTEDIGEL: En dresskledd mann spaserer over en plass på Cop28 i Dubai, blant palmer og all verdens flagg. FOTO: Peter Dejong, AP/NTBSMELTEDIGEL: En dresskledd mann spaserer over en plass på Cop28 i Dubai, blant palmer og all verdens flagg. FOTO: Peter Dejong, AP/NTB

Minst 2456 fossillobbyister er akkreditert til klimatopp­møtet Cop28 i Dubai. Det er sju ganger så mange som det er offisielle representanter for urfolksgrupper. Det er også 947 flere enn delegatene fra de ti landene i verden som er mest sårbare i møte med klimaendringene, til sammen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Intervju

Freds­pris­vinner Maria Corina Machado sier i et intervju med Klasse­kam­pen at alle «fredelige og demo­kra­tiske» virke­mid­ler er brukt opp.

Venezuela

På grunn av freds­pri­sen har Norges regjering et spesielt ansvar for å fordømme USAs angrep mot Venezuela, sier Bjørnar Moxnes (R).

Analyse

EU splittes i en desperat jakt på økonomiske løsninger for Ukraina.