Klimatoppmøtet

Ny lobby­is­t­rekord

På klimatopp­møtet er det flere fossillobbyister enn det er delegater fra verdens ti mest klimautsatte land til sammen.

SMELTEDIGEL: En dresskledd mann spaserer over en plass på Cop28 i Dubai, blant palmer og all verdens flagg. FOTO: Peter Dejong, AP/NTBSMELTEDIGEL: En dresskledd mann spaserer over en plass på Cop28 i Dubai, blant palmer og all verdens flagg. FOTO: Peter Dejong, AP/NTB

Minst 2456 fossillobbyister er akkreditert til klimatopp­møtet Cop28 i Dubai. Det er sju ganger så mange som det er offisielle representanter for urfolksgrupper. Det er også 947 flere enn delegatene fra de ti landene i verden som er mest sårbare i møte med klimaendringene, til sammen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Vestbredden

Israel trapper opp den etniske rensingen på Vest­bred­den, hevder menneske­ret­tig­hets­or­ga­ni­sa­sjon.

Cuba

Onsdag drepte den kubanske kystvakta fire og såret seks uvedkom­mende som nærmet seg land i båt. Vegard Bye mener hendelsen varsler om økende utålmo­dighet i Floridas kubanske eksilmiljø.

Russland

– Man må forhandle, også med diktatorer, sier den russiske journa­listen til Klasse­kam­pen