KringsjåNorske studenter i tysk fangenskap

Studentene som sto imot

Nazistenes forsøk på å skape en SS-elite av norske studenter mislyktes. Ingen lot seg omvende.

PÅ UTMARSJ I SENNHEIM: De norske studentene måtte bære uniformer, men fjernet SS-distinksjonene. Michael Sars med briller. Foto: Hans Tveten / Arkivet freds- og menneskerettighetssenter.PÅ UTMARSJ I SENNHEIM: De norske studentene måtte bære uniformer, men fjernet SS-distinksjonene. Michael Sars med briller. Foto: Hans Tveten / Arkivet freds- og menneskerettighetssenter.

I dag er det 80 år siden de tyske okkupantene arresterte alle mannlige studenter ved Universitetet i Oslo og deportere dem til fangenskap og konsentrasjonsleir i Hitler-Tyskland. Filmskaperen Elsa Kvamme har i høst gitt ut boka «Tilbake til Buchenwald», der hun skriver om sin far, Elling Kvamme, som var en av de 644 studentene som ble deportert til Tyskland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Tidens tegn

Politisk ideologi

Valg­fors­ker Johannes Bergh avliver myter om norske velgere.

Kommentar

Hva sier egentlig den alter­na­tive ånde­lig­heten om tida vi lever i?

Kringsjå

– Kunstig intel­ligens er blitt tredd nedover hodet på oss, uten at vi har bedt om det, sier forfat­teren og aktivisten Bill McKibben.