Leder

Naivt overfor tek-gigantene

Rett før høstferien fikk foreldre ved Trosterud skole i Oslo et skriv, der Apple ba foreldrene om samtykke til å filme barna deres på skolen for å lage en reklamefilm om bruk av Apple-produkter i undervisningen. I skrivet sto det at foreldrene aldri, under noen omstendigheter, kunne trekke tilbake samtykket eller klage på eventuelle ulemper filmingen måtte medføre, skriver fem foreldre i et leserinnlegg publisert i Aftenposten onsdag. Skrivet ble fulgt av seks skolemeldinger og en SMS fra skoleledelsen med oppfordring om å signere skjemaet, som riktignok ble endret etter tilbakemeldinger fra foreldrene. Barn av foreldre som ikke ville la Apple bruke dem i reklamefilmen sin, gråt og grudde seg til å gå på skolen. Da de møtte opp, fikk de undervisning av en assistent sammen med hele trinnet, mens de få elevene som hadde levert samtykkeskjema, fikk undervisning av tre lærere på en gang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Leder

Vi må styrke felles­skapet

I Sverige planlegges store endringer i skolen i årene som kommer. Blant annet legger regjeringen opp til den største endringen av privatskolesystemet på over 30 år. I den perioden har det vært enorm vekst i utbredelsen av privatskoler, og resultatet er i dag et todelt system hvor private skoler skummer fløten av ressurssterke elever, mens de kommunale skolene må håndtere resten uten å få kompensasjon for merarbeidet. Samtidig tar skolekonsernene ut store summer fra en drift som er 100 prosent skattefinansiert. Systemet har blitt umulig å forsvare selv for en høyreorientert regjering utgått fra Moderaterna, Kristdemokraterna og Liberalerna. Nå vil de endre kompensasjonen til private skoler, slik at de tar høyde for fordelen det er å kunne plukke elever uten særskilte behov.

Formuer må beskattes

I årene framover vil Norge bruke stadig mer penger på forsvar og beredskap. Samtidig fører eldrebølgen til at vi må bruke mer penger på helse og omsorg i flere tiår framover. Likevel preges den politiske debatten i stor grad av krav om å kutte i statens skatteinntekter. Utfordringen syns snarere å være hvordan vi skal klare å finansiere velferd, forsvar og ikke minst utvikling av nye næringer etter oljealderen. LO har dessuten over tid spurt befolkningen om hvilke saker de mener det er viktigst at politikerne prioriterer. På topp, hver gang, kommer å bekjempe fattigdom og økonomisk ulikhet.

Bør tjene som en advarsel

Samtidig som styresmaktene i USA lyver helt åpenlyst om hendelser folk kan se med egne øyne på videoopptak, har en av presidentens nære allierte tatt kontrollen over et av landets mest brukte apper til informasjonsdeling og kommunikasjon. Oracle-eier Larry Ellison er blant de nye eierne av den amerikanske delen av Tiktok. Han tok i helga over ansvaret for lagring og bruk av brukerdata og regulering av appens populære algoritme. Ettersom de andre store sosiale mediene allerede er eid og styrt av Donald Trump-lojale tek-kapitalister, har Tiktok vært et av få medier for deling av Israel-kritikk og venstreorientert innhold. Som vi skrev i går, tyder reaksjoner fra amerikanske brukere på at den tida kan være over. Overdragelsen av eierskap og regulering til amerikanske tek-eiere har politisert appens algoritme. Forandringene i det amerikanske mediemarkedet bør tjene som en advarsel til alle oss andre.