Bøker

Friskmelder ikke bransjen

Norges største forlag slapp unna gigabøter. Det er likevel forhold i bokbransjen Konkurransetilsynet bør se på, mener forskere.

KRITISK: Til tross for at Konkurransetilsynets vedtak om millionbøter til de store forlagene i Norge nylig er blitt opphevet, mener litteratursosiolog Cecilie Naper likevel at tilsynet bør se nærmere på maktkonsentrasjonen i den norske bokbransjen. FOTO: Christopher OlssønKRITISK: Til tross for at Konkurransetilsynets vedtak om millionbøter til de store forlagene i Norge nylig er blitt opphevet, mener litteratursosiolog Cecilie Naper likevel at tilsynet bør se nærmere på maktkonsentrasjonen i den norske bokbransjen. FOTO: Christopher Olssøn

– Det er for tidlig å friskmelde det norske bokmarkedet, sier litteratursosiolog Cecilie Naper.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Vi vet ikke lenger hvordan verden rundt oss fungerer. Selv har jeg sittet en uke i Sigrun Bergs vevstue og gruet meg til å sy en hempe på bunaden.

Over sofaen

For Ellen Horn er hjemme der kunst­ver­kene hennes er. Men også litt på Natio­nal­thea­tret, som hun stadig drømmer om å utvide i klassisk stil.

Bøker

Badende gutter, kvinner i slåbrok og en pike med favnen full av fisk: Et lite øylandskap i Oslo­fjor­den har inspirert kunstnere gjennom hundre år, viser en ny bok.