Analyse

Nå er det ytre høyres tur i Nederland

«Geert Milders»? Det gjenstår å se.

Fest i rødt, hvitt og blått: Geert Wilders’ høyreradikale Frihetsparti vant en historisk seier natt til i går. Wilders sier han vil bli statsminister. Foto: Peter Dejong, AP/NTBFest i rødt, hvitt og blått: Geert Wilders’ høyreradikale Frihetsparti vant en historisk seier natt til i går. Wilders sier han vil bli statsminister. Foto: Peter Dejong, AP/NTB

I 2017 så medier fra hele verden mot Nederland. Den høyreradikale populisten Geert Wilders – kjent for å ville forby Koranen, uttalelser som at marokkanere er «avskum» og sterke bånd til illiberale ledere i Øst-Europa – kunne vinne valget. Det skjedde ikke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Israel

Valgko­mi­teen har ekskludert arabiske partier fra valget i Israel. Det støttes av Benjamin Netanyahus fremste rivaler.

Reportasje

Det kurdiske selvstyret i Nordøst-Syria er historie. Nå frykter kvinne­be­ve­gelsen at de vil miste alt det de har ofret så mye for.

Jemen

Houthiene kjemper for å frigjøre Jemen fra Saudi-Arabia, sier Houthi-topp Mohammed al-Bukheiti.