Bøker

Sår tvil om lovtolkning

I morgen blir det klart om fire norske forlag må betale gigabøter. Norsk konkurranserett tolkes for rigid, mener jussprofessor.

Ikke lagt på hylla: Fire av de store litteraturforlagene har fått gigagebyrer av Konkurransetilsynet for ulovlig samarbeid. Fredag kommer Konkurranseklagenemnda med sitt vedtak. Foto: Christopher OlssønIkke lagt på hylla: Fire av de store litteraturforlagene har fått gigagebyrer av Konkurransetilsynet for ulovlig samarbeid. Fredag kommer Konkurranseklagenemnda med sitt vedtak. Foto: Christopher Olssøn

– Det er grunn til å stille spørsmål ved om konkurranseloven praktiseres for strengt i Norge, sier jussprofessor Eirik Østerud.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skjerm

Smart­te­le­foner ødelegger for unges utvikling. Psykolog Kjersti Kjerschow Lohne tok derfor initiativ til et opprop – og får nå støtte av 550 kollegaer.

Menneskerettigheter

På et lukket møte i Oslo denne helga signerte 15 iranske eksil­grupper en menneske­ret­tig­hets­er­klæ­ring. Tilrette­legger Mahmood Amiry-Moghaddam kaller den «unik».

Beredskap

Frykter norsk by kan bli bombemål