Bøker

Sår tvil om lovtolkning

I morgen blir det klart om fire norske forlag må betale gigabøter. Norsk konkurranserett tolkes for rigid, mener jussprofessor.

Ikke lagt på hylla: Fire av de store litteraturforlagene har fått gigagebyrer av Konkurransetilsynet for ulovlig samarbeid. Fredag kommer Konkurranseklagenemnda med sitt vedtak. Foto: Christopher OlssønIkke lagt på hylla: Fire av de store litteraturforlagene har fått gigagebyrer av Konkurransetilsynet for ulovlig samarbeid. Fredag kommer Konkurranseklagenemnda med sitt vedtak. Foto: Christopher Olssøn

– Det er grunn til å stille spørsmål ved om konkurranseloven praktiseres for strengt i Norge, sier jussprofessor Eirik Østerud.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Psykiatri

Psykiater ser store konse­kvenser av rask ADHD-dia­gnos­ti­sering

Forskning

Statis­tiker Tobias Dahl ved Sintef mener forsk­nin­gen på effektene av sosiale medier og skjermbruk er så dårlig at sunn fornuft bør trumfe.

Arbeidsliv

Ansatte på store olje- og gassanlegg må klare seg med enkel brødkost. De som driver kantina, er i streik.