Bøker

Sår tvil om lovtolkning

I morgen blir det klart om fire norske forlag må betale gigabøter. Norsk konkurranserett tolkes for rigid, mener jussprofessor.

Ikke lagt på hylla: Fire av de store litteraturforlagene har fått gigagebyrer av Konkurransetilsynet for ulovlig samarbeid. Fredag kommer Konkurranseklagenemnda med sitt vedtak. Foto: Christopher OlssønIkke lagt på hylla: Fire av de store litteraturforlagene har fått gigagebyrer av Konkurransetilsynet for ulovlig samarbeid. Fredag kommer Konkurranseklagenemnda med sitt vedtak. Foto: Christopher Olssøn

– Det er grunn til å stille spørsmål ved om konkurranseloven praktiseres for strengt i Norge, sier jussprofessor Eirik Østerud.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnevern

Janne Pedrikke Hamre var insti­tu­sjons­leiar i barne­verns­sel­skapet Næromsorg i fleire månadar, opplyste selskapet til Bufetat. Men Hamre har aldri jobba i selskapet.

Barnevern

LOs største forbund er overrasket over at Ap-statsråd Lene Vågslid freder kommer­si­elle i barne­ver­net.

Kriminalomsorg

Høyt kvali­fisert ar­beids­kraft lekker ut av norske fengsler. Leder av fengsels­forbund slår alarm om kuttplaner.