Bøker

Sår tvil om lovtolkning

I morgen blir det klart om fire norske forlag må betale gigabøter. Norsk konkurranserett tolkes for rigid, mener jussprofessor.

Ikke lagt på hylla: Fire av de store litteraturforlagene har fått gigagebyrer av Konkurransetilsynet for ulovlig samarbeid. Fredag kommer Konkurranseklagenemnda med sitt vedtak. Foto: Christopher OlssønIkke lagt på hylla: Fire av de store litteraturforlagene har fått gigagebyrer av Konkurransetilsynet for ulovlig samarbeid. Fredag kommer Konkurranseklagenemnda med sitt vedtak. Foto: Christopher Olssøn

– Det er grunn til å stille spørsmål ved om konkurranseloven praktiseres for strengt i Norge, sier jussprofessor Eirik Østerud.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Norge bruker for mye oljepenger, mener tidligere konsu­lenttopp Martin Bech Holte. Nå svarer samfunns­økonom Ali Esbati i en bok som diskuterer økonomisk politikk på venstre­si­das premisser.

Reportasje

I 2022 busset oppdretts­næ­ringen arbeidere til Oslo for å protestere mot lakse­skat­ten. Fire år seinere er lokallaget til Fremskritts­par­tiet på Frøya større enn noen gang.

Drivstoff

Det er klart for rødgrønn dragkamp om kutt i drivstoff­av­gif­tene. Klasse­kam­pen har loddet stemningen hos lokale Ap-topper.