Ved veis ende

– Rett og slett uvanlig

For Ingvild Rishøi var Hans Herbjørnsrud en viktig inspirasjon, og Kaja Schjerven Mollerin mener han mangler sin like i norsk litteraturhistorie. Novellekunstneren fra Heddal har satt spor i Forfatter-Norge.

På gården: Hans Herbjørnsrud var sterkt knyttet til familiegården på Heddal i Telemark. Gården og omgivelsene rundt har vært vært med å prege mange av novellene til forfatteren. Foto: Hanne Marie Lenth SolbøPå gården: Hans Herbjørnsrud var sterkt knyttet til familiegården på Heddal i Telemark. Gården og omgivelsene rundt har vært vært med å prege mange av novellene til forfatteren. Foto: Hanne Marie Lenth Solbø

– Han hadde en vilterhet og lekenhet som gjør at han står ut i den norske samtidslitteraturen. Denne lekenheten kombinert med et dypt alvor er det som gjør tekstene hans så spesielle, sier forfatter Nikolaj Frobenius.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Helsing frå ei heilt normal kvinne i 30-åra som forsøker å nyte årstida medan verda raknar.

Ved veis ende

Bodil Cappelen (1930–2026).

Bøker

Den handi­kap­pede kroppen er en poetisk kropp, mener den danske dikteren. Nå kommer «Crip» på norsk.