Fagforeining

Meiner fagrørsla taper makt

Den norske fagrørsla er på defensiven, konkluderer ei ny doktorgradsavhandling. Men det er håp om ein er tidleg på ballen, meiner forskar.

Taper makt: Sosiolog og forskar Isak Lekve meiner fagrørsla er på defensiven og taper makt overfor arbeidsgjevarane. Taper makt: Sosiolog og forskar Isak Lekve meiner fagrørsla er på defensiven og taper makt overfor arbeidsgjevarane.

Doktorgradsavhandlinga i sosiologi ved Universitetet i Bergen har Isak Lekve kalla opp etter Sisyfos frå den greske mytologien, han som får som straff å trille ein stein opp på ein bakke, men kvar gong han kjem opp, rullar steinen ned att.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.

Økonomi

Det er helt reelle økonomiske problem­stil­linger som gjør folk bekymret over egen og norsk økonomi, mener sjeføkonom Roger Bjørnstad.

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.