Energi

Longyearbyen driftes på diesel

1500 lokalsamfunn i Arktis bruker fossilt brensel. Longyearbyen kan gå foran og bytte til jordvarme fra dypt under permafrosten.

Mørketid: Sesongene på Svalbard fører med seg muligheter og begrensninger for hva slags energiløsninger som er mulig for det lille lokalsamfunnet. Foto: Ole Magnus RappMørketid: Sesongene på Svalbard fører med seg muligheter og begrensninger for hva slags energiløsninger som er mulig for det lille lokalsamfunnet. Foto: Ole Magnus Rapp

Et stort diesel-aggregat gir nå strøm og varme til Svalbard-hovedstadens 2600 innbyggere, men målet er at samfunnet skal driftes på grønn energi. Blant de mest aktuelle kandidatene er energi fra sol, vind og jordvarme, eller en kombinasjon av disse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Samfunns­økonom Olav Slettebø er enig med LOs sjeføkonom i at rente­he­ving er en dårlig idé for forut­sig­bar­heten i norsk økonomi.

Politikk

LO-topp Chris­to­pher Beckham mener Sps bud­sjett­brudd i diesel­po­li­tikken viser behovet for en samar­beids­av­tale.

Reportasje

Påska er ei tid for å le djevelen like opp i ansiktet.