Energi

Longyearbyen driftes på diesel

1500 lokalsamfunn i Arktis bruker fossilt brensel. Longyearbyen kan gå foran og bytte til jordvarme fra dypt under permafrosten.

Mørketid: Sesongene på Svalbard fører med seg muligheter og begrensninger for hva slags energiløsninger som er mulig for det lille lokalsamfunnet. Foto: Ole Magnus RappMørketid: Sesongene på Svalbard fører med seg muligheter og begrensninger for hva slags energiløsninger som er mulig for det lille lokalsamfunnet. Foto: Ole Magnus Rapp

Et stort diesel-aggregat gir nå strøm og varme til Svalbard-hovedstadens 2600 innbyggere, men målet er at samfunnet skal driftes på grønn energi. Blant de mest aktuelle kandidatene er energi fra sol, vind og jordvarme, eller en kombinasjon av disse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Pride

Pride-arrangøren bruker ekstra penger på sikkerhets­tiltak for at paraden neste uke skal være trygg.

Avgift

Pumpe­pri­sen gjorde eit stort hopp då avgifta på bensin og diesel blei norma­li­sert. For folk flest vil det gå bra, seier ekspertar.

Barnevern

Barne­verns­fore­taket Bevisstung ansatte en person som var løslatt på prøve etter å ha blitt dømt til forvaring for grov vold.