Energi

Longyearbyen driftes på diesel

1500 lokalsamfunn i Arktis bruker fossilt brensel. Longyearbyen kan gå foran og bytte til jordvarme fra dypt under permafrosten.

Mørketid: Sesongene på Svalbard fører med seg muligheter og begrensninger for hva slags energiløsninger som er mulig for det lille lokalsamfunnet. Foto: Ole Magnus RappMørketid: Sesongene på Svalbard fører med seg muligheter og begrensninger for hva slags energiløsninger som er mulig for det lille lokalsamfunnet. Foto: Ole Magnus Rapp

Et stort diesel-aggregat gir nå strøm og varme til Svalbard-hovedstadens 2600 innbyggere, men målet er at samfunnet skal driftes på grønn energi. Blant de mest aktuelle kandidatene er energi fra sol, vind og jordvarme, eller en kombinasjon av disse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kriminalomsorg

Høyt kvali­fisert ar­beids­kraft lekker ut av norske fengsler. Leder av fengsels­forbund slår alarm om kuttplaner.

Boligbygging

Regje­ringen har lansert tiltak for å forenkle bygge­pro­sessen. Nå har tjue orga­ni­sa­sjoner fra bygge­næ­ringen alliert seg i protest.

Barnevern

Barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) vil få kriminelle ut, men ønsker fortsatt at kommer­si­elle skal drive barne­verns­in­sti­tu­sjoner.