Midt i musikkenIntervju

Mer enn opprop

Erik Hillestad har samarbeidet med palestinske kunstnere siden nittitallet. Hva nå?

TAKK FOR SEG: Erik Hillestad er ridder av St Olavs Orden (og vinner av Klassekampens Neshornpris, ikke minst). Snart gir han seg som leder av Kirkelig Kulturverksted. Foto: Christopher OlssønTAKK FOR SEG: Erik Hillestad er ridder av St Olavs Orden (og vinner av Klassekampens Neshornpris, ikke minst). Snart gir han seg som leder av Kirkelig Kulturverksted. Foto: Christopher Olssøn

Etter femti år som leder av Kirkelig Kulturverksted, har du varslet din avgang. Du står bak Kulturkirken Jakob i Oslo, og har spilt en nøkkelrolle i norsk musikk- og solidaritetsarbeid. Hvorfor gir du deg nå?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Kommentar

Bassmys­te­riet

I påsken var jeg på kinopremiere i London, og så årets mest sjarmerende og nerdete påskekrim. Hvor ingen blir drept eller skadet. Noen husker kanskje da den parkerte tilhengeren til musiker Sol Heilo ble stjålet i forfjor, med alle musikkinstrumentene hennes? Omtrent det samme skjedde med Paul McCartney i 1972, da noen brøt seg inn i en parkert varebil tilhørende roadien hans. Sol fikk heldigvis alt tilbake etter noen uker. Paul måtte vente i 51 år. Mens Sol ble frastjålet en hel instrumentsamling, mistet Paul bare en bass. Imidlertid var bassen et av de mest berømte og betydningsfulle musikkinstrumenter i det 20.

Konsert

Forandring fryder

For Big Thief er bevegelse motivasjon nok.

Konsert

For format

Daniel Lopatin inntok museet og museet inntok ham.