Bøker

Ruster seg til lydbok-krig

Spotify tilbyr nå over 150.000 engelskspråklige lydbøker. Det nordiske markedet kan stå for tur, tror forsker.

Utvider lydsatsingen: Strømmegiganten Spotify, med gründeren Daniel Ek i spissen, gjør nå et nytt framstøt i markedet for lydbøker. Storsatsingen fikk konkurrenten Storytel til å stupe 18 prosent på Stockholm-børsen. Foto: Don Emmert, AFP/NTBUtvider lydsatsingen: Strømmegiganten Spotify, med gründeren Daniel Ek i spissen, gjør nå et nytt framstøt i markedet for lydbøker. Storsatsingen fikk konkurrenten Storytel til å stupe 18 prosent på Stockholm-børsen. Foto: Don Emmert, AFP/NTB

– Spotify ønsker å bli verdens største lydplattform, og satsingen på lydbøker er en del av denne ambisjonen, sier medieforsker Håvard Kiberg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunstig intelligens

En bølge av KI-genererte anmel­delser og omtaler over­svøm­mer internett. Svensk kritiker advarer mot den nye «tittel­in­du­strien».

Ny norsk sangbok

– Ikke siden Prøysen hadde noen sunget inderlig om grisen

Medier

Flere medier jakter på varme­re­korder i sommer. Eivind Trædal ønsker flere saker om alvoret bak sommer­varmen.