Bøker

Bokmesse refses etter avlysning

Palestinske Adania Shibli skulle fått en litteratur­­pris under bokmessa i Frankfurt. Som følge av Hamas-angrepet er tildelingen avlyst. Dette er ille, mener forfatterens norske redaktør.

SATT PÅ VENT: Palestinske Adania Shibli skulle etter planen motta en litteraturpris denne uka, men juryen har utsatt utdelingen på grunn av Hamas’ angrep. Her er Shibli på Lillehammer tidligere i år. Foto: Tom Henning BratlieSATT PÅ VENT: Palestinske Adania Shibli skulle etter planen motta en litteraturpris denne uka, men juryen har utsatt utdelingen på grunn av Hamas’ angrep. Her er Shibli på Lillehammer tidligere i år. Foto: Tom Henning Bratlie

– Helt uavhengig av hva man måtte mene om konflikten mellom Israel og Hamas, er dette helt urimelig, sier Halfdan Freihow.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

Etter at han tømte moras hus i Wisconsin, fant John Erik Riley en ikke-framkalt filmrull. Det ble starten på en reise gjennom flere mørklagte rom.

Natur

Villrein, klima­end­ringer og hytte­ut­bygging truer påske­ski­turen. Vi spurte Stein P. Aasheim til råds.

Design

Lang­sla­gets VM-drakter slaktes og hylles for sitt viking-preg. Men fotball­his­to­rien viser at Norge langt fra er aleine om å spille på nasjonale symboler.