Arbeidernes Ungdomsfylking har delt denne artikkelen med deg.

Arbeidernes har delt denne artikkelen

Bli abonnent
Arbeidsliv

Lytter ikke til klubbkrav om forbud

Sterke krefter i Fellesforbundet ønsker å utvide innleieforbudet til deler av oljesektoren, men får ikke gehør i ledelsen.

Mot forbud: Nestleder Kine Asper Vistnes i Fellesforbundet mener dagens innleieregler er strenge nok og ønsker ikke forbud i ISO-bransjen. Foto: Siv DolmenMot forbud: Nestleder Kine Asper Vistnes i Fellesforbundet mener dagens innleieregler er strenge nok og ønsker ikke forbud i ISO-bransjen. Foto: Siv Dolmen

Siden 1. april i år har det vært forbudt å leie inn arbeidskraft fra bemanningsselskaper i byggebransjen i Oslo, Viken og Vestfold. Forbudet kom etter langvarig påtrykk fra fagbevegelsen, særlig Fellesforbundets tillitsvalgte i byggebransjen.

Nå reises kravet om at forbudet skal utvides til også å gjelde i deler av oljesektoren.

I den såkalte ISO-bransjen (isolasjon, stillas og overflatebehandling), som er en viktig servicenæring til oljebransjen, ønsker sentrale tillitsvalgte at innleie skal forbys.

– Vi vil sikre folks rettigheter til arbeid, rett arbeidstid, rett lønn og riktige ansettelsesforhold, sier klubbleder Jens Hermansson i Kaefer Energy, en av de store selskapene i bransjen.

– Per dags dato har vi ingen bemanningsbyrå jeg kjenner, som oppfører seg godt når det gjelder å følge lover, regler og tariffavtaler.

Han håper å få med seg Fellesforbundets landsmøte på kravet sitt.

– Fellesforbundet bør ta stilling til dette og gå for et forbud for innleie i ISO. Seinere bør man se på andre bransjer, sier han.

Sak på Stortinget

Men Fellesforbundet og LO sentralt har allerede kommet til motsatt konklusjon.

SV har stilt et forslag om å innføre innleieforbud i ISO-bransjen. Forslaget vil bli behandlet på Stortinget i høst.

I et skriftlig innspill til behandlingen av saken skriver Fellesforbundet og LO at de «mener at lov- og avtaleverket per i dag gir et solid grunnlag for å begrense bruken av innleie innenfor ISO-området, og at dette bør håndteres av avtalepartene».

Med andre ord mener de det ikke trengs et slikt forbud.

– Vi ønsker strengere sanksjoner og reaksjoner når det blir påvist brudd på innleiereglene, sier forbundets nestleder Kine Asper Vistnes.

Hun viser til at de nye nasjonale innleiereglene stiller krav om tariffavtale og skriftlig avtale med lokal tillitsvalgt for å kunne gjennomføre innleie, og at tariffdekningen i ISO-bransjen er høy.

– Så er det noen som driter i reglene. Da er det problemet, ikke reglene i seg selv.

– Store Fellesforbundet-klubber i bransjen mener et forbud må til?

– Jeg skjønner det kommer reaksjoner fra våre tillitsvalgte på at bedrifter omgår reglene og jukser. Vi er forberedt på at det kan bli en diskusjon om dette på landsmøtet.

Tvist med NHO

En av grunnene til at klubbene i ISO-bransjen er skeptisk til om de nye innleiereglene er tilstrekkelig er at det finnes eksempler på at bedrifter inngår avtaler som godkjenner innleie med andre enn tillitsvalgte i klubbene. For eksempel har det blitt inngått avtaler med verneombud, i stedet for klubbtillitsvalgte. Det er en praksis som Fellesforbundet og LO mener er i strid med loven, men Arbeids- og inkluderingsminister Marte Mjøs Persen (Ap) har sagt at loven åpner for slik praksis.

«Det er noen som driter i reglene. Da er det problemet, ikke reglene i seg selv.»

Kine Asper Vistnes, nestleder i Fellesforbundet

LO mener også at denne praksisen strider mot tariffavtalene i bransjen, og har derfor startet en tvistesak mot NHO.

– Det er 100 prosent uakseptabelt at det gjøres på den måten. Det er de tillitsvalgte i klubber med tariffavtale man skal forholde seg til. Der er vi krystallklare, og derfor har vi tatt den tvisten videre. Hvis ikke bedriftene klarer å forstå det, at om de gjør krumspring får det backlash. Det blir en motreaksjon, sier Vistnes.

Ligner på bygg

Freddy André Øvstegård (SV) er leder av Stortingets arbeids- og sosialkomité og står bak forslaget om innleieforbud i ISO-bransjen. Han sier bakgrunnen for forslaget er erfaringene fra bransjen.

– Vi ser mange av de samme utfordringene i denne bransjen som i byggesektoren i Osloområdet. Det handler om stor ulykkesrisiko, og manglende medvirkning og organisering, sier han.

– Fellesforbundet og LO viser i sitt innspill til at innleiereglene krever avtale med tillitsvalgt, og at klubbene i bransjen dermed kan begrense innleiet. Holder ikke det?

– Dessverre har vi sett gjennom en rekke saker at arbeidsgiverne i denne bransjen omgår regelverket ved å inngå avtaler med andre enn de faktiske fagforeningene. Det har arbeidsministeren åpnet for med sin lovtolkning. Da må vi gjøre grep om vi skal ha ryddige forhold i ISO-fagene i petroleumsnæringen.

Blir debatt

Fredag åpner Fellesforbundets landsmøte. Klassekampen er kjent med at en rekke tillitsvalgte, også i andre deler av forbundet enn ISO-fagene, vil presse på for at landsmøtet skal gå lenger i sin politikk på feltet, blant annet i industrien og i byggfagsforeningene. NHO-foreningen Norsk Industri mener på sin side et forbud mot innleie vil være negativt for ISO-bedriftene. De mener disse har behov for innleid arbeidskraft for å kunne påta seg oppdrag i Norge.

«Dokumentasjon av tilstrekkelig bemanning er en forutsetning for at bedriftene «vinner» arbeidsoppdrag/prosjekter. Norsk Industri har fått tilbakemelding om at det er utfordrende å rekruttere kompetent personell innenfor ISO-fagene», skriver organisasjonsdirektør Carla Botten-Verboven i en e-post.

De mener innleie bør håndteres lokalt i de ulike bedriftene.

«Det er for øvrig også god dialog mellom Norsk Industri, og FLT og Nito om spørsmål knyttet til innleie ref. høringsuttalelse om Representantforslag om å tette smutthull i innleieregelverket ved å presisere begrepet tillitsvalgt i arbeidsmiljøloven», skriver Botten-Verboven.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Innenriks

Reportasje

Med Rødts kraftgrep vil Terje Kollbotn sikre seg vestlands­stemmer og en plass på Stortinget. I indu­stri­bygda Ålvik tror han partiet kan få 25 prosent av stemmene.

Formuesskatt

SVs ferske stunt: Henger ut rike onkler i «Riking­avisen»

Reportasje

Til tross for at Senter­par­tiet har brukt enorme pengar på distrikta, snur askvol­lin­gane partiet ryggen.