Kunst

– Som lyn fra klar himmel

Kode i Bergen kuttes med 13 millioner. Prangende kulturbygg i Oslo krever en urimelig stor del av de statlige midlene, mener NRKs Hilde Sandvik.

KUTT: Direktør Petter Snare i Kode i Bergen er skuffet over omfattende kutt i regjeringens statsbudsjettforslag. Han er en av flere som mener skjevfordelingen i kulturmidler mellom Oslo og resten av landet blir større og større. Foto: Paul S. AmundsenKUTT: Direktør Petter Snare i Kode i Bergen er skuffet over omfattende kutt i regjeringens statsbudsjettforslag. Han er en av flere som mener skjevfordelingen i kulturmidler mellom Oslo og resten av landet blir større og større. Foto: Paul S. Amundsen

– Det er alvorlig for Kode og kunst- og kulturfeltet på Vestlandet at de velger å kutte så dramatisk, sier Petter Snare, direktør ved Kode Kunstmuseer og komponisthjem.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Stuart ­Mayes: | Following Eugene: A Spring Outing

Svenske Eugene Janssons (1862–1915) mannekropp-malerier er formen Stuart Mayes’ arbeider støpes i på Uppsala Konstmuseum.

Kunst

Alt står i flammer

Kristian Skylstad er en konsekvent uforutsigbar kunstner.

Kunst

Høst­utstillingen 2026. ­Statens 139. kunst­utstilling

Ingenting tyder på at Høst­­utstillingen er i ferd med å bli en ­oppsamlingsplass for trygge triumfer.