Pensjon

Uførekrav kan velte AFP-avtale

NHO og LO er enige om at ny AFP ikke må koste for mye. Det er dårlig nytt for de uføre.

Ikke for dyrt: LO-nestleder Steinar Krogstad sier LO og NHO er enige om at en AFP-reform ikke må koste for mye. Foto: Frida Holsten GullestadIkke for dyrt: LO-nestleder Steinar Krogstad sier LO og NHO er enige om at en AFP-reform ikke må koste for mye. Foto: Frida Holsten Gullestad

Sterke krefter i LO jobber for at reforhandling av den viktige pensjonsordningen AFP skal bli hovedtema i vårens tariffoppgjør. Lenge så det ut til at det ønsket kunne bli hindret av sterk skepsis i LOs største forbund i privat sektor – Fellesforbundet. Men på forbundets representantskapsmøte i september samlet de seg om å foreslå at landsmøtet i forbundet i november skal gi velsignelse til å ta AFP-kampen i 2024, så lenge flere tunge krav er innfridd.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

LO kritiserer Norges Bank for ikke å ta hensyn til lønns­for­hand­lin­gene. Nå åpner sentral­bank­sjefen for å ta front­fags­mo­dellen inn i en ny økonomisk modell.

Teknologi

KI-fabrikken i Narvik skulle bli en europeisk milepæl for Chat GPT-selskapet Open AI. Nå har selskapet trukket seg.

Økonomi

Sjeføkonom i KS Torbjørn Eika mener høy rente er mer skadelig for norsk økonomi enn prisstig­ningen vi har nå.