Bøker

– Rett og slett tyveri

En rekke norskspråklige bøker er blitt brukt som treningsgrunnlag for Metas språkmodell. Gert Nygårdshaug reagerer sterkt.

MISBRUKT: Gert Nygårdshaugs roman «Prost Gotvins geometri» fra 1998 er blant de norskspråklige tekstene som er blitt brukt til å trene opp teknologiselskapenes språkmodeller. Foto: Siv DolmenMISBRUKT: Gert Nygårdshaugs roman «Prost Gotvins geometri» fra 1998 er blant de norskspråklige tekstene som er blitt brukt til å trene opp teknologiselskapenes språkmodeller. Foto: Siv Dolmen

– Dette er ille, sier forfatter Gert Nygårdshaug.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Podkast

Slutt for populær podkast: – Vi vil ikke bli influ­en­sere

Bøker

Forlags­huset JP/Politiken nevnes som en aktuell kjøper av Aschehoug. Danskenes eierskap i Kagge har så langt vært en suksess.

Bøker

Forhand­lin­gene mellom Vigmostad & Bjørke og Solum Bokvennen er avsluttet. Men Gunnar Totland har ikke mistet håpet.