Skole

Tar leken tilbake

Leken er helt borte fra førsteklassingenes timeplan ved de fleste skoler. Nardo skole går motsatt vei.

Hoppetau: På Nardo skole i Trondheim begynner førsteklassingene dagen med en time fri lek. Det gir mer fornøyde barn, som lærer like mye, ifølge lærerne. Rekorden denne morgenen var ti telte hopp. Hoppetau: På Nardo skole i Trondheim begynner førsteklassingene dagen med en time fri lek. Det gir mer fornøyde barn, som lærer like mye, ifølge lærerne. Rekorden denne morgenen var ti telte hopp.

På Nardo barneskole i Trondheim får førsteklassingene en hel times lek på begynnelsen av dagen, før de går i gang med fagene. Leken er skrevet inn i timeplanen, den er selvvalgt og fri. Dermed går første time med til å hoppe tau med klassekompiser i gangen, kurere dokkene for sykdommer, spille Twister foran tavla eller tegne med venner. Ved et lavt bord bygges det med plusspluss-brikker, mens noen elever tar det med ro i puterommet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kunstig intelligens

Regje­ringen har fått kritikk for målet om at 100 prosent av offentlig sektor skal bruke KI. Hvordan ansatte bruker KI er mye viktigere enn hvor mange som gjør det, sier den nye digi­ta­li­se­rings­mi­nis­teren nå.

Cold case

Et flertall i stortings­ko­mité ber Riksre­vi­sjonen granske myndig­hetens håndtering av forliset til Utvik Senior.

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.