Skole

Tar leken tilbake

Leken er helt borte fra førsteklassingenes timeplan ved de fleste skoler. Nardo skole går motsatt vei.

Hoppetau: På Nardo skole i Trondheim begynner førsteklassingene dagen med en time fri lek. Det gir mer fornøyde barn, som lærer like mye, ifølge lærerne. Rekorden denne morgenen var ti telte hopp. Hoppetau: På Nardo skole i Trondheim begynner førsteklassingene dagen med en time fri lek. Det gir mer fornøyde barn, som lærer like mye, ifølge lærerne. Rekorden denne morgenen var ti telte hopp.

På Nardo barneskole i Trondheim får førsteklassingene en hel times lek på begynnelsen av dagen, før de går i gang med fagene. Leken er skrevet inn i timeplanen, den er selvvalgt og fri. Dermed går første time med til å hoppe tau med klassekompiser i gangen, kurere dokkene for sykdommer, spille Twister foran tavla eller tegne med venner. Ved et lavt bord bygges det med plusspluss-brikker, mens noen elever tar det med ro i puterommet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Nav

Nav-revolusjon: Skal teste nytt grep for unge

Vi havna på …

… en fore­les­ning om Fridtjof Nansens forskning på slimålens nerve­sys­tem. Den inspirerer fortsatt norske fagmiljø til hjerne­forsk­ning i verdens­klasse.

Sikkerhet

Fra sikker­hets­kon­fe­ransen i Polen mener Espen Barth Eide at Norge er tryggere nå – tross Trumps baksende glideflukt mot Putin.