KulturukaKulturlørdag

Folkespråket

I 1969 foreslo Vladmir Nabokov å berike språket med en smiley. Et halvt århundre seinere er vi alle i emotikonenes vold.

Ville vesten: I og med at emojis er blitt en så selvsagt del av det moderne menneskets skriftlige kommunikasjon, er det nesten merkelig at Språkrådet ikke har laget retningslinjer for god emojibruk. Ville vesten: I og med at emojis er blitt en så selvsagt del av det moderne menneskets skriftlige kommunikasjon, er det nesten merkelig at Språkrådet ikke har laget retningslinjer for god emojibruk.

D a jeg bestemte meg for å skrive en tekst om emojis, slo det meg hvor umulig det er å si noe fornuftig om de små fargerike symbolene. Emotikoner – hjerter, smilefjes, cowboyer med hatt – flommer over i alle kanaler hvor mennesker kan kommunisere ved hjelp av tekst.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Jul

Mora til ei venninne lærte Frida Ånnevik å skrive julekort. Nå er hun selv blitt en av dem som pådrar seg skrive­kram­pe hver desember.

Kulturuka

Hva en fregnete fabrikk­ei­ersønn kan lære oss på julaften.

Mai

Norges Oscar-håp tåler å fille­ris­tes