Pensjon

Krav til ny AFP

I ny pensjonsordning må staten bidra og dei uføre få AFP. Elles vert ikkje Fellesforbundet med.

Lang strid: LO-leiar Peggy Hessen Følsvik og Fellesforbundet-leiar Jørn Eggum har krangla mykje om pensjon. No kjem Fellesforbundet med sine krav til ny AFP-ordning. Her er leiarane på landsmøtet i Arbeidarpartiet i vår. Foto: Tom Henning BratlieLang strid: LO-leiar Peggy Hessen Følsvik og Fellesforbundet-leiar Jørn Eggum har krangla mykje om pensjon. No kjem Fellesforbundet med sine krav til ny AFP-ordning. Her er leiarane på landsmøtet i Arbeidarpartiet i vår. Foto: Tom Henning Bratlie

LO-forbunda har vore i full krig om ny ordning for avtalefesta pensjon (AFP), som dei skal forhandle med NHO om i hovudoppgjeret til våren. For at det skal gå, må Fellesforbundet gå saman med dei andre forbunda om krava.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.