Sett fra nord

Lytt til lokalkjente

Feltpresten slo alarm fordi samiske soldater følte seg usynliggjorte. Forsvaret kan lære mye om de heller lærer av folk med lokal ekspertise.

Kaldt: Forsvaret har mye å lære av lokalkjente om blant annet kulde, snø, bekledning og om naturens mange farer. Her fra Garnisonen i Sør-Varanger. Foto: Ole Magnus RappKaldt: Forsvaret har mye å lære av lokalkjente om blant annet kulde, snø, bekledning og om naturens mange farer. Her fra Garnisonen i Sør-Varanger. Foto: Ole Magnus Rapp

Det begynte med at en soldat henvendte seg til en kollega og spurte på samisk hva det norske ordet offiseren brukte betydde. Offiseren grep så inn og gjorde det klart at i Forsvaret er språket norsk eller engelsk, skriver Forsvarets Forum.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Statsbudsjettet

I fjor reddet Aps budsjett­part­nere folke­høg­sko­lene, skognæ­ringen og Antira­sistisk Senter. Nå foreslår regje­ringen å nulle de andre partienes seire.

Sametinget

Sametinget ville ha mer penger fra stats­bud­sjettet for å rette opp fornorsknings­politikk, men fikk nei fra regje­ringen.

Arbeidsliv

Etter to ukers streik ved omsorgs­bedrifter står LO og NHO langt fra hverandre. Tina Nguyen håper og tror arbeids­giverne vil komme dem i møte snart.