Sett fra nord

Lytt til lokalkjente

Feltpresten slo alarm fordi samiske soldater følte seg usynliggjorte. Forsvaret kan lære mye om de heller lærer av folk med lokal ekspertise.

Kaldt: Forsvaret har mye å lære av lokalkjente om blant annet kulde, snø, bekledning og om naturens mange farer. Her fra Garnisonen i Sør-Varanger. Foto: Ole Magnus RappKaldt: Forsvaret har mye å lære av lokalkjente om blant annet kulde, snø, bekledning og om naturens mange farer. Her fra Garnisonen i Sør-Varanger. Foto: Ole Magnus Rapp

Det begynte med at en soldat henvendte seg til en kollega og spurte på samisk hva det norske ordet offiseren brukte betydde. Offiseren grep så inn og gjorde det klart at i Forsvaret er språket norsk eller engelsk, skriver Forsvarets Forum.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Ofrene for Nederlands trygde­skan­dale fikk en egen ordning for opp­reis­ning. I Norge har ofre måttet ta staten til retten – og tapt.

Kriminalitet

Utlovet dusør for å navngi ungdommer

Finnmark

Hensyn til reindrift og natur gjør at det tar dobbelt så lang tid å bygge kraftlinje i Finnmark som ellers i landet.