Ved veis ende

En ener i sitt fag

Bassen til Richard Davis (1930–2023) kunne løfte alle og enhver.

BASSPROFESSOR: Richard Davis på scenen i 1987. Foto: Frans Schellekens/Getty ImagesBASSPROFESSOR: Richard Davis på scenen i 1987. Foto: Frans Schellekens/Getty Images

Det er ikke mange jazzmusikere som har favnet like bredt og satt like dype spor som kontrabassisten, pedagogen og aktivisten Richard Davis. Han hadde en lang og omfangsrik karriere, og begynte å spille med sangeren Sarah Vaughan mot slutten av 1950-årene. Davis gjorde seg for alvor bemerket fra første halvdel av 1960-tallet og utover, der bassen hans ble en essensiell tilstedeværelse på mesterverk og milepæler som «Out to Lunch!» med Eric Dolphy, «Point of Departure» med Andrew Hill og «Rip, Rig & Panic» med The Roland Kirk Quartet. Bare i 1964, samme år som han spilte inn «Out to Lunch!», er han kreditert med bidrag på over tjue velkjente innspillinger – sammen med folk som Booker Ervin, Anthony «Tony» Williams, Oliver Nelson, Gil Evans, Johnny Hartman og Carmen McRae, for å nevne noen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Festival

Byen uten tidevann

Ringrever og ungsauer spiller side om side i Egersund.

Boks

Spenstige symfonier

Bohuslav Martinůs særegne neo­­­klassisisme bør inn på standardrepertoaret.

Kommentar

De uavhengige

For første gang på fem år presenterte IFPI Norge denne måneden salgsstatistikk for den norske plateindustrien i perioden 2020–2025. I 2025 ble det i Norge omsatt innspilt musikk for 1,5 milliarder kroner, noe som er en oppgang 3,8 prosent fra 2024. Men det er ingen grunn til å sprette sjampanjen. Som det ble poengtert i forrige ukes Musikkmagasinet, fortsetter andelen norskeide innspillinger av totalmarkedet å krympe. Disse omsatte for 266 millioner kroner i 2025 – 17,8 prosent av totalen, og ned 7,7 prosent fra 2024. I perioden 2022–2025 har markedet for innspilt musikk vokst fra 1,27 til 1,5 milliarder, mens norskeide innspillinger som helhet ikke har tatt del i denne veksten. Det kan knappest betegnes som konjunktursvingninger – det er heller en strukturendring.