Film

Men Kenneth, da!

Radikalt omskrevet Agatha Christie-historie.

Liten grunn til begeistring: Kenneth Branagh (her som Hercule Poirot) ser ut til helt å ha mistet grepet. Foto: DisneyLiten grunn til begeistring: Kenneth Branagh (her som Hercule Poirot) ser ut til helt å ha mistet grepet. Foto: Disney

Mord i Venezia

(A Haunting in Venice, Storbritannia/USA, 2023) Regi: Kenneth Branagh, Manus: Michael Green, Agatha Christie

Krim, 1t 43 min, Kino

Kenneth Branagh er en slags levende legende. Allerede som 29-åring, parallelt med at han debuterte som filmregissør med «Henry V» (1989), skrev han sin selvbiografi. Siden har han regissert ytterligere 19 spillefilmer, av særs varierende kvalitet. Flere av de bedre har vært filmatiseringer av William Shakespeare-stykker. Årets film, «Mord i Venezia», som påstås å være basert på en roman av Agatha Christie, er en av de svakeste.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Film

Film

Rie­fenstahl

Leni Riefenstahl hadde regi på eige liv i 101 år.

Miniserie

Reservatet

Rikingdramaet har fått ein dansk variant i «Reservatet».

Film

Jurassic World: Rebirth

Filmane om dinosaurane som blir vekte til live med uetisk bioteknologi, har vorte eit sjølvrefererande univers der originalfilmen har lidd same lagnad som fortidsdyra.