Forskning

Gir én milliard til KI-forsking

Regjeringen bevilger en milliard kroner til forskning på kunstig intelligens over fem år. KI-forsker Inga Strümke er særlig begeistret for at regjeringen satser på grunnforskning.

Storsatsing: Regjeringen og forskningssektoren går sammen om en ny storsatsing på forskning på kunstig intelligens. Rektor ved Universitetet i Oslo, Svein Stølen, statsminister Jonas Gahr Støre, og forsknings- og høyere utdanningsminister Sandra Borch formidlet nyheten på Universitetet i Oslo i går. Foto: Martin Solhaug Standal, NTBStorsatsing: Regjeringen og forskningssektoren går sammen om en ny storsatsing på forskning på kunstig intelligens. Rektor ved Universitetet i Oslo, Svein Stølen, statsminister Jonas Gahr Støre, og forsknings- og høyere utdanningsminister Sandra Borch formidlet nyheten på Universitetet i Oslo i går. Foto: Martin Solhaug Standal, NTB

– Norge må ligge langt foran. Vi er kanskje det mest digitaliserte samfunnet i verden. I alt fra grunnforskning til samfunnsfagene må vi finne ut av hvilke konsekvenser dette har for samfunnet, juss, etikk og personvern, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film

Netflix vil kjøpe Warner Bros. Det kan få store konse­kvenser for både publikum og filmar­bei­dere, sier redaktør Kjetil Lismoen.

Kulturtirsdag

Blant Nord-Europas «gam­le­byer» angir Warszawas tonen. Men også den er en fri rekon­struksjon – og har den moderne metropolen rett under seg.

Arbeidsliv

Forfattere kaller omleg­gingen av Fritt Ord «nyli­be­ra­lis­tisk» og «brutal». Ifølge Hilde Østby er den også helt unødvendig.