Palestina

Norge vil ikke be Israel slutte å putte barn i fengsel

I FN krever flere land at Israel må slutte å fengsle palestinske barn uten tiltale og dom. Norge ber bare Israel «minimalisere» praksisen.

FANGET: Palestinske barn kan sitte lenge i israelske fengsler uten dom. Her arresterer israelske soldater en palestinsk gutt i Hebron i 2018. Foto: Mussa Qawasma, Reuters/NTBFANGET: Palestinske barn kan sitte lenge i israelske fengsler uten dom. Her arresterer israelske soldater en palestinsk gutt i Hebron i 2018. Foto: Mussa Qawasma, Reuters/NTB

Redd Barna anslår at mellom 500 og 1000 palestinske barn ned til 12 år holdes i israelske militærfengsler årlig. Mange av dem er under såkalt administrativ forvaring, som betyr fengsling uten tiltale og dom. Som oftest får de heller ikke vite hva de er mistenkt for.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Én sitter fengslet i New York, en annen sitter på lånt tid i Caracas. En tredje er i eksil, og den fjerde «presi­denten» i Venezuela heter Donald Trump.

Midtøsten

Netanyahu-re­gje­ringen ønsker å framstå som sabotør av Iran-­avtalen, men lar seg i realiteten begrense av USA, ifølge eksperter.

Iran-krigen

Med en Iran-avtale på trappene er Benjamin «Bibi» Netanyahus flere tiår gamle krigs­dok­trine i ferd med å kollapse, ifølge den israelske etter­ret­ningens tidligere Iran-sjef.