Palestina

Norge vil ikke be Israel slutte å putte barn i fengsel

I FN krever flere land at Israel må slutte å fengsle palestinske barn uten tiltale og dom. Norge ber bare Israel «minimalisere» praksisen.

FANGET: Palestinske barn kan sitte lenge i israelske fengsler uten dom. Her arresterer israelske soldater en palestinsk gutt i Hebron i 2018. Foto: Mussa Qawasma, Reuters/NTBFANGET: Palestinske barn kan sitte lenge i israelske fengsler uten dom. Her arresterer israelske soldater en palestinsk gutt i Hebron i 2018. Foto: Mussa Qawasma, Reuters/NTB

Redd Barna anslår at mellom 500 og 1000 palestinske barn ned til 12 år holdes i israelske militærfengsler årlig. Mange av dem er under såkalt administrativ forvaring, som betyr fengsling uten tiltale og dom. Som oftest får de heller ikke vite hva de er mistenkt for.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tyskland

Høyre­eks­treme AFD har gjort et sjokkvalg i Sachsen-Anhalt, og satser på regje­ringsmakt i delstaten. Nå kan de få hjelp fra ytre venstre.

Argentina

Argentinas president Javier Milei har endret mening om Falklands­øyene. Han danser etter Trumps pipe, mener veteran.

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.