Teater

Teatre gikk i dundrende underskudd

Teatersjef Solrun Toft Iversen tror Den Nationale Scene må sette opp flere kommersielle forestillinger for å dekke økte kostnader.

VARSLER ENDRINGER: Solrun Toft Iversen ved Den Nationale Scene i Bergen sier teatret kan være nødt til å sette opp flere kommersielle stykker som følge av trang økonomi. Foto: Anne Kari HinnaVARSLER ENDRINGER: Solrun Toft Iversen ved Den Nationale Scene i Bergen sier teatret kan være nødt til å sette opp flere kommersielle stykker som følge av trang økonomi. Foto: Anne Kari Hinna

I store deler av 2020 og 2021 ble teatrene nødt til å stenge for publikum. Salgsinntektene stoppet nærmest opp på dagen og flere mente koronatiltakene var for strenge. Men forskerne fryktet for noe langt mer alvorlig: kulturlivets framtid etter at pandemien var over.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

15 år

Hvordan fortelle historien om 22. juli til dagens 15-åringer?

Teater

Utro

Eit humoristisk lite drama der alt det usagde spelar hovudrolla – slik at ein aldri veit heilt kva ein skal tru.

Teater

Vær meg fremmed

Arne Lygres nye skodespel borar vidare i det som utgjer banda mellom menneske. I oppsettinga på Festpillene i Bergen gjeres det på meisterleg vis.