Analyse

Opprør slått ned

De regionale urolighetene i Etiopia har spredt seg fra Tigray til Amhara.

Opprør: En militskriger ved Chenna Teklehaymanot i Amhara i 2021. Siden april har området vært preget av kamper. Foto: AP/NTBOpprør: En militskriger ved Chenna Teklehaymanot i Amhara i 2021. Siden april har området vært preget av kamper. Foto: AP/NTB

Den føderale hæren i Etiopia har jaget Fano-militsen fra flere byer og ser ut til foreløpig å ha fått bukt med opprøret i Amhara-regionen i det nordvestre hjørnet av landet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Jemen-krigen

Houthi-militsen angriper flyplasser i Saudi-Arabia, som har bedt om hjelp fra allierte i regionen. Samtidig raser krigen videre i Jemen.

Intervju

Å anklage venstre­sida for å være antise­mit­tiske er en måte å gi samarbeid med ytre høyre legi­ti­mitet på, mener Jacobin-redaktør David Broder.

Analyse

USA bruker sin kontroll over Iraks oljeinn­tekter til å presse landets regjering til å føye seg etter sine krav.