Energi

Fôrer Europa med gass

EUs import av flytende naturgass fra Russland har økt med 40 prosent siden før krigen.

TJENER PENGER: Novatek-sjef Leonid Mikhelson viser president Vladimir Putin rundt på en offshorefabrikk i slutten av juli. Novatek er majoritetseier i Yamal LNG som leverer mesteparten av russisk LNG til Europa. FOTO: Alexander Kazakov, Sputnik/AFP/NTBTJENER PENGER: Novatek-sjef Leonid Mikhelson viser president Vladimir Putin rundt på en offshorefabrikk i slutten av juli. Novatek er majoritetseier i Yamal LNG som leverer mesteparten av russisk LNG til Europa. FOTO: Alexander Kazakov, Sputnik/AFP/NTB

Etter Russlands invasjon av Ukraina lanserte EU en ambisiøs plan. De skal fase ut russisk olje og gass innen 2027.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Han ble født i Oslo, dømt for spionasje i Danmark. Nesten 50 år senere forteller tyske Jörg Meyer om tilvæ­relsen som hemmelig agent – og kjærlig­heten til norsk litteratur.

Ukraina

En ny fredsplan for Ukraina vurderes nå i Kreml. Tyske soldater under EUs flagg bør inngå i løsningen, mener ledende tysk EU-politiker.

Syria

De syriske kurderne står fast mot kravene fra Damaskus og Tyrkia. Nå øker faren for sammenstøt.