Energi

Fôrer Europa med gass

EUs import av flytende naturgass fra Russland har økt med 40 prosent siden før krigen.

TJENER PENGER: Novatek-sjef Leonid Mikhelson viser president Vladimir Putin rundt på en offshorefabrikk i slutten av juli. Novatek er majoritetseier i Yamal LNG som leverer mesteparten av russisk LNG til Europa. FOTO: Alexander Kazakov, Sputnik/AFP/NTBTJENER PENGER: Novatek-sjef Leonid Mikhelson viser president Vladimir Putin rundt på en offshorefabrikk i slutten av juli. Novatek er majoritetseier i Yamal LNG som leverer mesteparten av russisk LNG til Europa. FOTO: Alexander Kazakov, Sputnik/AFP/NTB

Etter Russlands invasjon av Ukraina lanserte EU en ambisiøs plan. De skal fase ut russisk olje og gass innen 2027.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Israel og palestina

Israel er i ferd med å vedta anneksjon av Vest­bred­den. Annek­sjonen er imidlertid godt i gang allerede, sier jurist Khaled Quzmar.

I new york i usa

For noen er Adam Friedland den ame­ri­kanske venstre­si­das red­nings­mann. Selv mener han problemene stikker litt dypere.

Ukraina-krigen

Europeiske ledere planlegger et «fredsråd» for Ukraina, ledet av Donald Trump, ifølge Bloomberg. – Det er egentlig bare Trump som kan legge noe reelt press på Putin, sier statsviter.