Akademia

Beskylder kollega for mobbing

Anne Kalvig mener hun blir hengt ut som høyre­ekstremist av kjønnsforsker. Nå sier hun opp jobben som professor på Universitetet i Stavanger.

SLUTTER: Anne Kalvig har engasjert seg i debatten rundt begrepene kjønn og kjønnsidentitet. Nå har hun sagt opp jobben ved Universitetet i Stavanger på grunn av det hun oppfatter som mobbing fra kolleger. Foto: Marie von KroghSLUTTER: Anne Kalvig har engasjert seg i debatten rundt begrepene kjønn og kjønnsidentitet. Nå har hun sagt opp jobben ved Universitetet i Stavanger på grunn av det hun oppfatter som mobbing fra kolleger. Foto: Marie von Krogh

– Det at jeg har tatt til motmæle i offentligheten etter å ha blitt erklært høyreekstrem, blir sett på som et større problem enn alvorligheten i selve beskyldningene mot meg, sier Anne Kalvig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Studenter har aldri brukt mindre tid på studiene. Samtidig får de bedre karakterer og flere gjennom­fører master­graden på normert tid.

Bøker

Tids­skrif­tet Nummer 13 vil løfte fram stemmer fra ukrainsk litteratur i Norge. Skillet mellom vitne og forfatter blir opphevet, sier redaktør Yulia Pidlisna.

Bøker

Helene Voldner i Norsk bibliotek­forening vil ha KI-merking av bøker for å hjelpe biblio­te­ka­rene til å gjøre jobben sin.