IntervjuKunst

Mellom himmel og jord

For kunstner Harald Lyche er maleriet en stjernekikkert som lar oss se uendelig langt – utover, men også innover i oss selv.

Bildene til Harald ­Lyche, som likner seg selv, men ikke noe annet, dukker opp i syns­feltet mitt med jevne mellom­rom. Det kan være på Facebook, i en Finn-­annonse, på et galleri, i en kunst­samling ­eller hjemme hos noen. Det kan i det hele tatt være hvor som helst. For ­Lyche har aldri forholdt seg til kunst­verdenens normer og regler for høy og lav, sentrum og periferi. Han har alltid gått sine helt egne veier og vært en stemme fra utsiden, både i arbeidet sitt og på sosiale medier, der han er svært aktiv.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kunst

Kunst

Kosmiske dimen­sjoner

Unødig mange verk fra Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum i Herning har i vår reist nordover, tll Kristiansands Kunstsilo.

Kunst

Portretter fra steder

Sanseinntrykkene strømmer på i møte med Kristina C. Karlsens tekstilarbeider.

Essay

«Kroppen er et av de fineste uttrykks­midler som fins»

Else Hagen var svært opptatt av moderne dans. Hvordan påvirket det kunsten hennes?