ReportasjeKultur

Fjellheimens distinksjoner

Hvorfor lide i et fjelltelt når man kan sitte på flyet til Kreta? Det handler om klassekamp, mener svensk sosiolog.

SKOGSMANN: – Det er gøy at askesen ikles utstyr til 40.000 kroner, sier Petter Schjerven. Programlederen har vært speiderleder, skrevet turbok og vunnet «71 grader nord», men foretrekker en 15 år gammel anorakk når han skal ut på tur. Foto: PrivatSKOGSMANN: – Det er gøy at askesen ikles utstyr til 40.000 kroner, sier Petter Schjerven. Programlederen har vært speiderleder, skrevet turbok og vunnet «71 grader nord», men foretrekker en 15 år gammel anorakk når han skal ut på tur. Foto: Privat

Dragningen mot vidda og ensomme fjellstuer er godt forankret i den norske folkesjela. Så godt forankret at det var selveste Henrik Ibsen som i 1859 introduserte begrepet «friluftsliv» i vårt felles vokabular:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

Viktor Orbán angriper sine kommu­nis­tiske forgjen­gere også arki­tek­to­nisk. Arenaen er Budapests symbol­tunge borgområde, og uttrykket er fortidens.

Bøker

Olav Duun skildret kjærlighet, galskap og øksemord. I år feires forfat­terens 150-års­ju­bi­leum landet over.

Ved veis ende

Beatriz González er død, 93 år gammel. I juni vier Astrup Fearnley Museet en stor utstilling til hennes arbeider.