ReportasjeKultur

Fjellheimens distinksjoner

Hvorfor lide i et fjelltelt når man kan sitte på flyet til Kreta? Det handler om klassekamp, mener svensk sosiolog.

SKOGSMANN: – Det er gøy at askesen ikles utstyr til 40.000 kroner, sier Petter Schjerven. Programlederen har vært speiderleder, skrevet turbok og vunnet «71 grader nord», men foretrekker en 15 år gammel anorakk når han skal ut på tur. Foto: PrivatSKOGSMANN: – Det er gøy at askesen ikles utstyr til 40.000 kroner, sier Petter Schjerven. Programlederen har vært speiderleder, skrevet turbok og vunnet «71 grader nord», men foretrekker en 15 år gammel anorakk når han skal ut på tur. Foto: Privat

Dragningen mot vidda og ensomme fjellstuer er godt forankret i den norske folkesjela. Så godt forankret at det var selveste Henrik Ibsen som i 1859 introduserte begrepet «friluftsliv» i vårt felles vokabular:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturrådet

Kultur­rådet gjør så godt de kan, sier jurist Jan Fridthjof Bernt. Han mener søknads­behandlingen er organisert feil.

Ved vegs ende

Forfattar Frid Ingulstad (90) er død. – Ho skreiv eit stort stykke Oslo-­historie, sier forleggar Karin Mundal.

Forskning

Hilde Henriksen Waage snakket om hvor tøft det er å stå alene i stormen da hun fikk Fritt Ords Pris overrakt av styreleder Bård Vegar Solhjell.