ReportasjeKultur

Fjellheimens distinksjoner

Hvorfor lide i et fjelltelt når man kan sitte på flyet til Kreta? Det handler om klassekamp, mener svensk sosiolog.

SKOGSMANN: – Det er gøy at askesen ikles utstyr til 40.000 kroner, sier Petter Schjerven. Programlederen har vært speiderleder, skrevet turbok og vunnet «71 grader nord», men foretrekker en 15 år gammel anorakk når han skal ut på tur. Foto: PrivatSKOGSMANN: – Det er gøy at askesen ikles utstyr til 40.000 kroner, sier Petter Schjerven. Programlederen har vært speiderleder, skrevet turbok og vunnet «71 grader nord», men foretrekker en 15 år gammel anorakk når han skal ut på tur. Foto: Privat

Dragningen mot vidda og ensomme fjellstuer er godt forankret i den norske folkesjela. Så godt forankret at det var selveste Henrik Ibsen som i 1859 introduserte begrepet «friluftsliv» i vårt felles vokabular:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Teknologi

Datapioner Kristen Nygaard ville forhindre at arbeiderne ble tekno­lo­giens testka­niner

Kunst

Europol slår alarm om kunst­ty­ve­rier i ny rapport: Tyvene har blitt volde­li­gere og bruker våpen og eksplo­siver

Musikk

Det er full krig i Musikk-Norge i forkant av Tonos ekstra­or­di­nære årsmøte. Komponist Håkon Thelin frykter for den smale musikken.