Velferd

Sammen om å fornye AFP

To LO-forbund og en NHO-forening har fått laget en rapport med en klar konklusjon: AFP-ordningen må endres.

Ikke bra nok: Christopher Beckham i Handel og Kontor mener dagens AFP er for dårlig for hans medlemmer. Foto: Sigve Bremer MejdalIkke bra nok: Christopher Beckham i Handel og Kontor mener dagens AFP er for dårlig for hans medlemmer. Foto: Sigve Bremer Mejdal

Nesten 900.000 ansatte i privat sektor har AFP-ordning gjennom tariffavtalene sine. Det sikrer mange arbeidere flere titusen ekstra i pensjon. Samtidig har dagens AFP-ordning noen store svakheter, ifølge en fersk rapport: Den omfordeler fra bedrifter med mange unge ansatte, til bedrifter med mange eldre, og fra bedrifter med lavt lønnsnivå til de med høyere lønnsnivå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

8. mars

Gruppa Kvinne­ak­ti­vis­tene i Oslo vil slå fast at 8. mars-toget er imot sexkjøp. Å legge lokk på uenig­he­tene ødelegger for den femi­nis­tiske kampen, sier leder i Fri Oslo og Viken.

Helse

Tusenvis i Møre og Romsdal og i Nordland kan miste ambulanse­tjenesten. Nå manes det til folke­opp­rør for å få stanset kuttene.

Arbeidsliv

I morgen går Rebekka Stensbø og 23 kolleger i SAS Link til streik. For henne handler det om likebe­hand­ling.