Velferd

Sammen om å fornye AFP

To LO-forbund og en NHO-forening har fått laget en rapport med en klar konklusjon: AFP-ordningen må endres.

Ikke bra nok: Christopher Beckham i Handel og Kontor mener dagens AFP er for dårlig for hans medlemmer. Foto: Sigve Bremer MejdalIkke bra nok: Christopher Beckham i Handel og Kontor mener dagens AFP er for dårlig for hans medlemmer. Foto: Sigve Bremer Mejdal

Nesten 900.000 ansatte i privat sektor har AFP-ordning gjennom tariffavtalene sine. Det sikrer mange arbeidere flere titusen ekstra i pensjon. Samtidig har dagens AFP-ordning noen store svakheter, ifølge en fersk rapport: Den omfordeler fra bedrifter med mange unge ansatte, til bedrifter med mange eldre, og fra bedrifter med lavt lønnsnivå til de med høyere lønnsnivå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Lønnsoppgjeret

I fleire år har bygge­bran­sjen ropt om krise. Samstundes har direk­tø­r­ane i bransjen vore lønns­vin­narar.

Tryggingskonferansen

Medan Danmark ikkje veit kor lenge USA vil vere ein alliert av Europa, seier Jonas Gahr Støre at Noreg på fleire område er nærare USA enn før.

Økonomi

Sentral­bank­sjefen vet ikke hva som skjer med norsk økonomi hvis KI-bobla sprekker. Norges Bank har nemlig ikke undersøkt.