Velferd

Sammen om å fornye AFP

To LO-forbund og en NHO-forening har fått laget en rapport med en klar konklusjon: AFP-ordningen må endres.

Ikke bra nok: Christopher Beckham i Handel og Kontor mener dagens AFP er for dårlig for hans medlemmer. Foto: Sigve Bremer MejdalIkke bra nok: Christopher Beckham i Handel og Kontor mener dagens AFP er for dårlig for hans medlemmer. Foto: Sigve Bremer Mejdal

Nesten 900.000 ansatte i privat sektor har AFP-ordning gjennom tariffavtalene sine. Det sikrer mange arbeidere flere titusen ekstra i pensjon. Samtidig har dagens AFP-ordning noen store svakheter, ifølge en fersk rapport: Den omfordeler fra bedrifter med mange unge ansatte, til bedrifter med mange eldre, og fra bedrifter med lavt lønnsnivå til de med høyere lønnsnivå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Bolig

Direktøren i Velferds­etaten ber Oslo-byrådet gi startlån til flere

Skatt

Skatte­eta­tens kontroll­virk­somhet har blitt nedprio­ritert i mange år, slår skattekrim-veteran Jan-Egil Kristi­ansen fast.

Skatt

Skatte­eta­ten har betalt ut millioner av kroner til selskaper de mistenkte for svindel. Riksre­vi­sjonen refser etaten.