Libanon

Etterlater et land i krise

Libanons mangeårige sentralbanksjef går av. Igjen står et land i alvorlig økonomisk krise.

KAOS: Inflasjonen i Libanon har vært på opp mot 171 prosent i løpet av det siste året. Da folk i mars i år krevde at pensjonen deres ble inflasjonsjustert, oppsto det store demonstrasjoner utenfor sentralbanken i Beirut. FOTO: Joseph Eid, AFP/NTBKAOS: Inflasjonen i Libanon har vært på opp mot 171 prosent i løpet av det siste året. Da folk i mars i år krevde at pensjonen deres ble inflasjonsjustert, oppsto det store demonstrasjoner utenfor sentralbanken i Beirut. FOTO: Joseph Eid, AFP/NTB

Mandag gikk Riad Salameh av etter 30 år som sentralbanksjef i Libanon. Igjen står et kollapset finanssystem og et bankvesen med en gjeld tre ganger så stor som Libanons økonomi, ifølge Bloomberg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran-krigen

Donald Trump har avvist Irans forslag om å åpne Hormuz­stredet og gjenoppta forhand­lin­gene. Privat vurderer han nye angrep etter mellom­valget, ifølge Reuters.

Analyse

Det pågår en stedfor­tre­derkrig i Brasils høy­este­rett.

Reportasje

Folk i Russland og Finland var bundet sammen av geografien. I sommer bestemte den finske regje­ringen seg for å forlenge stengingen av grensa på ubestemt tid.